Aktualności

TVS w ofercie MUX-L2

31.10.2014


30 października 2014 roku do oferty drugiego multipleksu lokalnego (MUX-L2) Naziemnej Telewizji Cyfrowej, którego aktywnym operatorem jest Telewizja TVT, został dołączony program TVS. To już szósta stacja telewizyjna w ofercie MUX-L2.Ofertę MUX-L2, na którą składają się programy: 4fun.tv, STARS.TV, TV Disco, TVS, TVT i VOX Music TV można odbierać w województwie śląskim.
Emisja prowadzona jest na kanale 47 z obiektów TON Ornontowice i TON Rybnik / Chwałowice.

źródło: naziemna.info
TV Łużyce, 4fun.tv i TV Disco od 12 września w MUX-L1
12.09.2014


12 września 2014 roku, w godzinach popołudniowych, Telewizja Łużyce ma rozpocząć nadawanie sygnału pierwszego multipleksu lokalnego (MUX-L1) Naziemnej Telewizji Cyfrowej. W ofercie MUX-L1 początkowo znajdą się trzy programy telewizyjne – TV Łużyce, 4fun.tv i TV Disco.

Aktualizacja: Emisja MUX-L1 ruszyła przed godziną 14:00.

Na początku emisja MUX-L1 będzie prowadzona z obiektu RTON Lubań / Nowa Karczma na kanale 38 z mocą 2 kW. W późniejszym czasie ilość obiektów nadawczych, z których będzie prowadzona emisja MUX-L1, ma być zwiększona – decyzja rezerwacyjna dopuszcza w sumie trzy obiekty.

RTON Lubań / Nowa Karczma

MUX-L1
Kanał: 38
Moc: 2 kW
Polaryzacja: H (pozioma)
Charakterystyka: ND (dookólna)
Oferta programowa: 4fun.tv, TV Disco, TV Łużyce

źródło: naziemna.infoRTCN Katowice/Kosztowy z nową emisją MUX-3
10.06.2014


Z obiektu RTCN Katowice/Kosztowy rozpoczęto realizację nowej emisji sygnału trzeciego multipleksu (MUX-3) Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Nowa emisja MUX-3, w wersji dla małopolski (TVP Kraków), prowadzona jest na kanale 34.
Emisje Naziemnej Telewizji Cyfrowej realizowane z obiektu RTCN Katowice/Kosztowy:

Pierwszy multipleks (MUX-1)
Kanał: 55 (746 MHz); Moc: 50 kW

Drugi multipleks (MUX-2)
Kanał: 49 (698 MHz); Moc: 63 kW

Trzeci multipleks (MUX-3)
Kanał: 41 (634 MHz); Moc: 100 kW (TVP Katowice)
Kanał: 34 (578 MHz); Moc: 5 kW (TVP Kraków)

źródło: naziemna.infoEmiTel testuje MUX-L1
13.05.2014


Konkurs na operatora pierwszego lokalnego multipleksu (MUX-L1) Naziemnej Telewizji Cyfrowej nie został jeszcze rozstrzygnięty, ale już są prowadzone pierwsze testy cyfrowej emisji w standardzie DVB-T na obszarze Lubań/Jelenia Góra1/Bolesławiec/Chojnów.
Testy na kanale 38 prowadzi spółka EmiTel, co w rozmowie z serwisem naziemna.info potwierdziła Ilona Parejko, prezes zarządu Telewizji Łużyce - jedynego kandydata na operatora MUX-L1. Telewizja Łużyce chce być gotowa na rozpoczęcie nadawania, kiedy tylko UKE wyda korzystną decyzję dla nadawcy (testy nie zostały zlecone przez Telewizję Łużyce).

Ilona Parejko w rozmowie serwisem naziemna.info poinformowała również, że nadawców, którzy chcą umieścić swoje kanały w ofercie MUX-L1 jest tak dużo, że multipleks będzie zapełniony kompletnie, a rozstrzygnięcia konkursu można spodziewać się do końca maja.

Aktualnie w ramach testów widzowie mogą próbować odebrać kanały 4fun.tv i TV Disco.

źródło: naziemna.infoCo z MUX 8? Decyzja jesienią lub później?
03.05.2014Wciąż nie ma decyzji odnośnie zagospodarowania ósmego multipleksu (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), w którym może się pojawić nawet 8 nowych stacji. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zastanawiają się nad tym, jakie kanały mają zostać w nim umieszczone - bezpłatne, płatne, SD czy HD. Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, w niedawnym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” powiedział, iż stosowne decyzje będą podjęte po tym, jak trzy pierwsze multipleksy (MUX 1, MUX 2 i MUX 3) zostaną już zapełnione (co już się stało) i zostaną wyciągnięte wnioski z obecnego ukształtowania rynku.

- Chcemy zobaczyć, jak ukształtuje się oglądalność, a w ślad za tym rynek reklamy telewizyjnej i dopiero wtedy będziemy wyciągali wnioski dotyczące zagospodarowania tzw. ósmego multipleksu i tego, jaka oferta się na nim pojawi. Jest kilka możliwości - nowe kanały bezpłatne, zmiana obecnych do jakości HD, może nowe kanały płatne. KRRiT uważa, że najlepiej decyzje podejmować jesienią tego roku lub później - powiedział „Gazecie Wyborczej” Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Przypomnijmy, iż pod koniec ubiegłego roku spółka Emitel złożyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wniosek o dokonanie rezerwacji częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. W przeprowadzonych konsultacjach swoje zainteresowanie wyraziło (łącznie z Emitelem) 19 podmiotów:

        Agora S.A.
        Alvernia Studios sp. z o.o.
        BCAST sp. z o.o.
        Discovery Polska sp. z o.o.
        Emitel
        INFO-TV-FM sp. z o.o. (Cyfrowy Polsat)
        ITI Neovision S.A.
        Kino Polska TV S.A.
        Michał Winnicki Entertainment
        Platforma Mediowa Point Group S.A.
        Pressmedial sp. z o.o.
        RDF2 sp. z o.o.
        Telestar S.A.
        Telewizja Polska S.A.
        Telewizja Puls sp. z o.o.
        TVR sp. z o. o.
        TVS sp. z o.o.
        UPLINK Krzysztof Zagórski
        ZPR S.A.

Zgodnie z prawnymi wymaganiami decyzja w tej sprawie powinna być podjęta, w zależności od źródła, w maju/czerwcu br.  Prawdopodobnie jednak ten termin nie zostanie dotrzymany. Takie głosy płyną z KRRiT, ale także UKE.

- Na­ra­żam się na prze­kro­cze­nie ter­mi­nów usta­wo­wych, myślę jed­nak, że jest to zbyt po­waż­na spra­wa, aby­śmy sztyw­no trzy­ma­li się za­pi­sów usta­wo­wych i roz­strzy­ga­li to bar­dzo szyb­ko. Na­le­ży do tej kwe­stii po­dejść nie z po­śpie­chem, a z roz­wa­gą - powiedziała w połowie marca br. Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Magdalena Gaj, prezes UKE.

- Czekam na decyzje rządu. Do tego czasu konkursu nie będzie. To kolejny multipleks, o który występuje komercyjny podmiot. Nie mogę technicznym przydziałem częstotliwości decydować o kwestiach programowych. Nie czuję się władna kształtować ład medialny w Polsce - powiedziała natomiast prezes UKE na jednym z posiedzeń sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu (za „Naszym Dziennikiem”).

źródło: satkurier.pl
FOKUS TV już w MUX-1
29.04.2014


W nocy z 27 na 28 kwietnia 2014 roku, kilkadziesiąt minut przed godziną 2:00, w ofercie pierwszego multipleksu (MUX-1) Naziemnej Telewizji Cyfrowej znalazł się nowy kanał edukacyjno-poznawczy - FOKUS TV. Stacja obecnie nadaje materiały promocyjne, start regularnej emisji programu FOKUS TV ma nastąpić 28 kwietnia br. o godzinie 6:00.
FOKUS TV pojawił się na MUX-1 w miejscu, które dotychczas było zajmowane przez kanał TVP1 SD. Przekaz głównej stacji Telewizji Polskiej został wyłączony z MUX-1 o północy z 27 na 28 kwietnia 2014 roku.

FOKUS TV to telewizja dla całej rodziny. W pasmach codziennych znajdzie się oferta zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Pasmo dla dzieci i młodzieży to filmy i bajki, których głównym celem jest edukacja i rozrywka. Przykładowo, nauka języka angielskiego odbywa się poprzez oglądanie anglojęzycznych bajek animowanych w oryginalnych wersjach językowych. Poradnikowe pasmo kobiece tworzą programy poradnikowe poruszające szeroki zakres tematów ważnych dla każdej kobiety - od macierzyństwa przez zdrowie i urodę po kwestie związane z prowadzeniem domu. Na ofertę dla mężczyzn składają się programy kryminalne, szokujące dokumenty czy filmy przedstawiające sporty ekstremalne.

Parametry techniczne "FOKUS TV":

ID: Fokus TV
VIDEO PID: 5302
AUDIO PID: 5303 (pol)
PCR PID: 5302
SID: 53
LCN: 18

W wyniku tej zmiany może być konieczne ponowne przeszukanie pasma w odbiornikach DVB-T w celu wyszukania dostępnych serwisów, co pozwoli na aktualizację listy dostępnych programów. Niektóre odbiorniki, w przypadku niepowodzenia aktualizacji listy programów, mogą wymagać przywrócenia ustawień fabrycznych i ponownego zaprogramowania urządzenia.


źródło: naziemna.infoDo 28 kwietnia 27 nowych emisji MUX-3
05.04.2014


Do 28 kwietnia 2014 roku mają zostać zakończone prace nad regionalizacją trzeciego multipleksu (MUX-3) Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Prace te mają polegać przede wszystkim na uruchomieniu nowych emisji oraz wprowadzeniu zmian w wybranych dotychczasowych emisjach MUX-3.
W sumie do 28 kwietnia br. zostanie uruchomionych 27 nowych emisji MUX-3, a w przypadku dotychczasowych 9 emisji MUX-3 zostaną wprowadzone zmiany, które będą polegały na zmianie anteny i mocy ERP, mocy ERP lub kanału.

Nowe emisje MUX-3Zmiany w dotychczasowych emisjach MUX-3
źródło: naziemna.infoStopklatka TV już w MUX-1

15.03.2014


15 marca 2014 roku, zgodnie z zapowiedziami, w ramach pierwszego multipleksu (MUX-1) Naziemnej Telewizji Cyfrowej rozpoczął nadawanie pierwszy bezpłatny kanał filmowy - Stopklatka TV.
Stopklatka TV pojawiła się na MUX-1 w miejscu, które dotychczas zajmował kanał TVP2 SD. Przekaz stacji Telewizji Polskiej został wyłączony z MUX-1 o północy z 14 na 15 marca 2014 roku.

Stopklatka TV stawia na różnorodność. W jej ofercie znajduje się kino europejskie i hollywoodzkie, autorskie i gatunkowe, klasyczne i współczesne. W pierwszych tygodniach na antenie Stopklatki TV będzie można obejrzeć zarówno amerykańskie hity, jak i europejskich laureatów festiwali: kultowe "Sin City", "Wszystko gra" Woody'ego Allena ze Scarlett Johansson czy oscarowe "Życie jest piękne" Roberto Benigniego. Pojawi się też zagraniczna i polska klasyka filmowa. Gwarancją jakości oferty stacji jest Rada Programowa, którą tworzą autorytety polskiego kina: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Juliusz Machulski. W piątkowe popołudnia na antenie w specjalnym cyklu prezentowane będą filmy, które rekomendują widzom członkowie Rady. Stopklatka TV planuje także inne pasma tematyczne.

Paramtery techniczne "Stopklatka TV":

ID: Stopklatka TV
VIDEO PID: 5202
AUDIO PID: 5203 (pol), org (5204)
PCR PID: 5202
SID: 52
LCN: 17

W wyniku tej zmiany może być konieczne ponowne przeszukanie pasma w odbiornikach DVB-T w celu wyszukania dostępnych serwisów, co pozwoli na aktualizację listy dostępnych programów. Niektóre odbiorniki, w przypadku niepowodzenia aktualizacji listy programów, mogą wymagać przywrócenia ustawień fabrycznych i ponownego zaprogramowania urządzenia.

Kolejnych zmian w ofercie MUX-1 należy się spodziewać w nocy z 27 na 28 kwietnia kiedy to kanał Fokus TV ma zając miejsce kanału TVP1 SD.

źródło: naziemna.info
TVP ABC i Trwam w Naziemnej Telewizji Cyfrowej
15.02.2014


Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, w nocy z 14 na 15 lutego 2014 roku, tuż przed północą, w ofercie pierwszego multipleksu (MUX-1) Naziemnej Telewizji Cyfrowej znalazły się dwa nowe programy telewizyjne - społeczno-religijna Trwam, której nadawcą jest Fundacji Lux Veritatis, oraz dziecięca TVP ABC, należąca do Telewizji Polskiej.
Na MUX-1 nastąpiły także inne zmiany - TVP INFO i TVP1 HD, które do tej pory były dostępne na MUX-1, zostały przeniesione na trzeci multipleks (MUX-3), natomiast TVP1 SD, dostępna dotychczas na MUX-3, została przeniesiona na MUX-1.

TVP ABC to kanał pełen interesujących i zabawnych i zawsze bezpiecznych programów, które rozbudzają ciekawość i wyobraźnię najmłodszych widzów. TVP ABC będzie emitować bajki z polskich wytwórni filmów animowanych, programy i magazyny edukacyjne, seriale, filmy i Teatr Telewizji dla dzieci, w tym wszystko to, co najlepsze w zbiorach telewizji publicznej lub specjalnie na jej potrzeby kupione, jak: "Miś Uszatek", "Bolek i Lolek", "Miś Fantazy", "Przygody Koziołka Matołka", "Smerfy" i "Pszczółka Maja". Szczególną uwagę poświęcono najmłodszym, dla których przygotowano codzienne i aż godzinne pasmo "Wieczorynki" codziennie od 19:00 do 20:00.

Paramtery techniczne "TVP ABC":

ID: TVP ABC
VIDEO PID: 5102
AUDIO PID: 5103 (pol), org (5104), 5108 (aux)
PCR PID: 510
SID: 51
LCN: 29

Trwam to stacja o charakterze edukacyjno-poradniczym i religijnym. Trwam służy pełnemu i autentycznemu rozwojowi człowieka poprzez uwrażliwienie go w duchu wartości chrześcijańskich na rolę Państwa i rodziny oraz kwestie społeczno-ekonomiczne i obywatelskie. Trwam będzie edukować w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa, pogłębiać życie wewnętrzne jego odbiorców, wspierać kształtowanie współczesnej świadomości chrześcijańskiej w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski, promować postawy ekumeniczne i działania w duchu dialogu międzyreligijnego, ukazywać dorobek kultury i sztuki sakralnej oraz świeckiej, przekazywać pełne, aktualne informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie.

Paramtery techniczne "Trwam":

ID: TV Trwam
VIDEO PID: 5002
AUDIO PID: 5003 (pol)
PCR PID: 5002
SID: 50
LCN: 16

W wyniku tych zmian może być konieczne ponowne przeszukanie pasma w odbiornikach DVB-T w celu wyszukania dostępnych serwisów, co pozwoli na aktualizację listy dostępnych programów. Niektóre odbiorniki, w przypadku niepowodzenia aktualizacji listy programów, mogą wymagać przywrócenia ustawień fabrycznych i ponownego zaprogramowania urządzenia.

źródło: naziemna.info
Ważne zmiany w DVB-T od 15 lutego
18.01.2014


Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Ośrodka - TVP Technologie, przypomniał, że w nocy z 14 na 15 lutego 2014 roku dojdzie do kilku ważnych zmian związanych z naziemną telewizji cyfrową. Będzie to wiązało się z koniecznością przestrojenia odbiorników DVB-T - wyszukaniem na nowo kanałów. Wiesław Łodzikowski był gościem „Programu Telewizyjnego” Wojciecha Krzyżaniaka w radiu TOK FM w sobotę, 18 stycznia tuż po 12:00. Rozmowa dotyczyła najbliższych zmian na pierwszym i trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, przyszłości tej telewizji oraz Internetowego Teatru TVP dla Szkół.

Po pierwsze, 15 lutego 2014 roku w MUX 1 pojawi się komercyjna TV Trwam, znana z niekodowanego przekazu na satelicie ASTRA 19,2°E i z sieci kablowych, oraz TVP ABC - nowy kanał dla dzieci od nadawcy publicznego. Po drugie z DVB-T usunięte zostaną kanały TVP Polonia (z MUX 3) i TVP2 SD (z MUX 1). Po trzecie kanał TVP INFO zostanie przesunięty z MUX 1 do MUX 3 (więcej na ten temat tutaj). Dzięki temu, jak podkreślił Łodzikowski, kanał ten zyska na zasięgu - z 95 proc. mieszkańców Polski obecnie do 99,6 proc. od 15 lutego 2014 roku.

Co ważne, 15 lutego 2014 roku nastąpi pełny start kanału TVP ABC, nie będzie mowy o emisji testowej. Równolegle, uruchomiona zostanie dedykowana temu kanałowi aplikacja HbbTV.

Skład MUX 1 od 15 lutego do 27 kwietnia 2014 roku:

    TVP ABC
    TV Trwam
    TVP1 HD
    Eska TV
    Polo TV
    TTV
    ATM Rozrywka

Skład MUX 3 od 15 lutego do 27 kwietnia 2014 roku:

    TVP1 SD
    TVP2 HD
    TVP Regionalna
    TVP Kultura
    TVP Rozrywka
    TVP Historia
    TVP INFO

Warto dodać, że w naziemnej telewizji cyfrowej kanał TVP1 będzie na razie dostępny zarówno w wersji HD, jak i SD (w przeciwieństwie do TVP2 - którego wersja SD zostanie wyłączona z DVB-T). Obecność TVP1 w dwóch wersjach, w MUX 1 i MUX 3 jest na razie konieczna - wymagają tego regulacje, powiedział Łodzikowski. Do 28 kwietnia 2014 roku nastąpi optymalizacja zasięgu MUX 3, by odbiór tego multipleksu nie sprawiał problemów, jak ma to miejsce obecnie w niektórych regionach Polski.

Łodzikowski wspomniał też o problemach z odbiorem DVB-T za pomocą starych anten siatkowych. Anteny tego typu na ogół nie sprawdzają się przy dużej odległości od nadajnika, bo mają mniejszy zysk energetyczny. Przy problemach z odbiorem, w takim przypadku warto zainwestować w antenę kierunkową.

Przypomnijmy, że obecnie TVP prowadzi w Warszawie testy technologiczne. UKE wyraziło zgodę, by na kanale 29 z nadajnika na PKiN prowadzić testy, które dadzą odpowiedz, czy za pomocą najnowszej generacji multiplekserów można nadawać większą ilość kanałów w jednym multipleksie. Teraz testowo nadawanych jest 10 slotów. Jednocześnie TVP chce zachować dobrą jakość nadawanych kanałów. W tym celu przeprowadzona zostanie ocena techniczna z obiektywnymi wynikami oraz ocena subiektywna po testach w laboratorium. Łodzikowski zachęca widzów będących w zasięgu testów do wyrażania swoich opinii „na dwóch najważniejszych forach technologicznych - SAT Kurier i Emitel” oraz na forum TVP.

Kolejną ciekawą informacją podaną przez Łodzikowskiego jest to, że od połowy 2014 roku na wszystkich kanałach TVP w DVB-T dostępne będą usługi dodatkowe takie jak inne ścieżki dźwiękowe, audiodeskrypcja, napisy. Obecnie trwa proces inwestycyjny związany z tym tematem. W połowie 2014 roku wystartować ma też RSO () na wszystkich kanałach TVP w DVB-T.
13 lutego 2014 roku, na dzień przed zmianami w DVB-T, odbędzie się konferencja o naziemnej telewizji cyfrowej. Będzie ją można oglądać dzięki przekazowi internetowemu na żywo.

źródło: satkurier.pl
TV Łużyce cyfrowo w pierwszym kwartale 2014
30.12.2013


Ilona Parejko, redaktor naczelna i prezes zarządu TV Łużyce z Bolesławca, poinformowała radiopolska.pl, że cyfrowej emisji TV Łużyce możemy spodziewać się dopiero w pierwszym kwartale 2014 roku. Wcześniej Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) musi ogłosić konkurs na operatora multipleksu. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do Radomska i Rybnika, gdzie dotychczasowi nadawcy byli jedynymi chętnymi, tutaj zgłosiły się jeszcze dwie inne firmy.

Emisja kolejnego cyfrowego multipleksu lokalnego ma być prowadzona na kanale 38 (610 MHz) z obiektów położonych na obszarze Lubań-Jelenia Góra-Bolesławiec-Chojnów. Miejsce dla TV Łużyce jest zapisane w projekcie ogłoszenia konkursowego, więc pojawienie się tej stacji w wersji cyfrowej nie zależy od wyboru operatora. Konkurs ma być ogłoszony w pierwszych miesiącach 2014 roku.

źródło: satkurier.pl


TV Trwam w MUX 1 od 15 lutego
20.12.2013


W piątek, 20 grudnia 2013 roku Telewizja Polska i Fundacja Lux Veritatis porozumiały się ostatecznie w sprawie zwolnienia przez Telewizję Polską jednego miejsca na multipleksie pierwszym naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz TV Trwam z dniem 15 lutego 2014 roku. Jak dowiedział się portal satkurier.pl, Telewizja Polska usunie kanał TVP2 w SD, zostawiając wyłącznie kanał TVP1 HD, co umożliwi wejście TV Trwam na ten cyfrowy multipleks.

W ramach tego porozumienia Fundacja Lux Veritatis zobowiązała się do przejęcia od TVP obowiązku zapłaty należności wobec spółki EmiTel z tytułu świadczonej usługi telewizyjnej rozpowszechniania programu telewizyjnego. Dzięki temu Telewizja Polska uzyskała gwarancje, że nie będą na niej ciążyły żadne zobowiązania płatnicze związane ze zwalnianym miejscem na multipleksie pierwszym, albowiem wszystkie te zobowiązania przejmie Fundacja, jako właściciel Telewizji Trwam.

Lux Veritatis zobowiązała się też w ramach porozumienia, że podejmie ścisłą współpracę z TVP w zakresie wszelkich kwestii technicznych związanych z migracją programów Telewizji Polskiej, a przede wszystkim, że Telewizja Trwam przeprowadzi specjalną kampanię informacyjną skierowaną do widzów, wskazującą im nowe pozycje programów TVP i udzielającą porad, jak te programy odnaleźć w sygnale multipleksu.

Dzięki temu porozumieniu TVP wyraziła zgodę, by Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienił dotychczas obowiązującą i ważną do kwietnia 2014 roku decyzję o rezerwacjach częstotliwości.

TVP równocześnie informuje, że aż do zmian, które nastąpią 27 kwietnia 2014 r., dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym, wszystkie programy TVP emitowane w cyfrowej technologii naziemnej będą nadal bez żadnych zakłóceń dostępne dla wszystkich polskich telewidzów.

źródło: satkurier.pl
Rusza MUX lokalny TVT - w zasięgu 3 mln osób
20.12.2013


Nadawca kanału TVT zapowiedział start nadajnika cyfrowego multipleksu lokalnego MUX L2 w Ornontowicach na 20 grudnia w godzinach południowych. Będzie on uzupełniać zasięg obiektu w Rybniku, obejmując sygnałem łącznie 3 mln osób. Aktualnie transmitowany jest wyłącznie przekaz TVT, ale pozostałe stacje, tj.: 4fun.tv, TV.Disco, STARS.TV i TVR powinny dołączyć najpóźniej w perspektywie kilkunastu dni.

- Dzisiaj (20 grudnia 2013 roku - red.) około południa odpalamy nadajnik w Ornontowicach. Z tych dwóch nadajników (drugi w Rybniku - red.) zasięgiem obejmiemy cały Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP). W zasięgu znajdzie się ponad 3 mln osób na Śląsku. Będą publikowane mapki zasięgu cyfrowego. Ponadto będziemy równocześnie z DVB-T nadawać jeszcze z nadajników analogowych. Jeśli chodzi o modulację to jest to 16QAM. Obecnie leci tylko program TVT, oczywiście będą stopniowo dodawane kolejne stacje myślę, że na przełomie roku MUX L2 będzie zapełniony. Jeśli chodzi o częstotliwość to jest to 682 MHz (47CH) - poinformowała telewizja TVT na swoim forum.

Nadajnik w Ornontowicach będzie pracować, podobnie jak w Rybniku z mocą ERP 1 kW w polaryzacji poziomej.

W multipleksie lokalnym (MUX lokalny) TVT mają nadawać - TVT, 4fun.tv, TV.Disco, STARS.TV i TVR (). Przez najbliższe miesiące TVT, równolegle z cyfrową emisją, nadal będzie nadawać w wersji analogowej z nadajnika w Rybniku.

źródło: satkurier.pl4fun.tv i TV.DISCO w DVB-T
17.12.2013


W czwartek, 19 grudnia 2013 roku startuje lokalny multipleks cyfrowy. Sygnał będzie dostępny bezpłatnie dla ponad 1 miliona mieszkańców z województw łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Będzie to możliwe będzie emisji z obiektów w Częstochowie, na Górze Kamieńsk i w Tomaszowie Mazowieckim. Jak poinformował nadawca, NTL Radomsko, w multipleksie znajdą się m.in. kanały 4fun.tv i TV.DISCO.

- Za pośrednictwem sieci nadajników NTL Radomsko rozpowszechniany będzie też sygnał kanałów 4fun.tv oraz TV.DISCO – do tej pory dostępnych satelitarnie oraz w platformach cyfrowych - czytamy w komunikacie NTL Radomsko. I co więcej: - Spółka NTL Radomsko prowadzi rozmowy z innymi podmiotami zainteresowanymi taką usługą.

- Staramy się stale poszerzać dostępność kanałów należących do grupy 4fun Media. Chcemy, by widzowie w całej Polsce mieli możliwość obcowania z ofertą naszych stacji. Liczę, że współpraca z NTL Radomsko to kolejny krok spółki w celu budowania dystrybucji jej oferty. To bardzo dobra informacja zarówno dla odbiorców jak i reklamodawców - komentuje wejście na lokalny multipleks Ewa Czekała, prezes 4fun Media SA (za media2.pl).

źródło: satkurier.pl
19 grudnia startuje lokalny multipleks
17.12.2013


Należąca do TVN, spółka NTL Radomsko rozpoczyna od 19 grudnia 2013 roku nadawanie za pośrednictwem lokalnego multipleksu cyfrowego. Sygnał z multipleksu będzie dostępny bezpłatnie dla ponad 1 miliona mieszkańców z województw łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Telewizja NTL Radomsko na rynku medialnym jest obecna od 19 lat. Od 7 lat należy do TVN. Do tej pory emitowała swój program w sposób analogowy. Teraz uzyskała możliwość nadawania w sposób cyfrowy. Ramówka telewizji ma charakter uniwersalny. Można w niej znaleźć przede wszystkim informację i publicystkę lokalną, reportaże, programy o tematyce sportowej i kulturalnej. Nadawane są również magazyny edukacyjne i programy rozrywkowe.

Program NTL będzie emitowany na kanale 36 (594 MHz) z trzech nadajników zlokalizowanych w Częstochowie, na Górze Kamieńsk i w Tomaszowie Mazowieckim. W zasięgu lokalnego multipleksu znajdą się powiaty: radomszczański, piotrkowski, bełchatowski, tomaszowski, pajęczański, łaski z województwa łódzkiego, częstochowski, kłobucki i myszkowski z województwa śląskiego oraz włoszczowski z województwa świętokrzyskiego. To sprawi, że zasięg stacji wzrośnie ponad dwukrotnie. Za pośrednictwem sieci nadajników NTL Radomsko rozpowszechniany będzie też sygnał kanałów 4fun.tv oraz TV.DISCO – do tej pory dostępnych satelitarnie oraz w platformach cyfrowych. Spółka NTL Radomsko prowadzi rozmowy z innymi podmiotami zainteresowanymi taką usługą.

Moce docelowe:

    Góra Kamieńsk - 1 kW
    Częstochowa - 100 W
    gapfiller Tomaszów Mazowiecki - 10 W

- Cieszymy się bardzo, że NTL Radomsko odnalazła swoje miejsce w nowej pocyfryzacyjnej rzeczywistości telewizyjnej. To duża szansa dla spółki. To także olbrzymie wyzwanie ale jestem przekonany, że NTL temu podoła - powiedział Piotr Korycki, członek zarządu TVN, sprawujący nadzór nad spółką z Radomska.

Spółka z Radomska nadal może liczyć na wsparcie ze strony właściciela, choć program TVN nie będzie już na antenie NTL reemitowany. NTL będzie teraz samodzielnie zestawiać swoją ramówkę przez 18 godzin w ciągu doby, opierając się przede wszystkim na produkcji własnej z częściowym wykorzystaniem treści z archiwów TVN.

źródło: satkurier.pl
MUX 8 ruszy już jesienią 2014?
07.12.2013


W 2014 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) planuje rozpisanie konkursu na tzw. ósmy multipleks (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Może się w nim znaleźć miejsce nawet dla siedmiu nowych kanałów - pisze „Gazeta Wyborcza”. Z informacji dziennika wynika, że MUX 8 może zostać uruchomiony jesienią 2014 roku.

Przypomnijmy, iż w związku ze złożeniem przez Emitel sp. z o.o. wniosku o dokonanie rezerwacji częstotliwości z zakresu 174 - 230 MHz, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił w dniu 6 listopada br. dostępności tych zasobów (). W przewidzianym terminie do UKE wpłynęły zgłoszenia od 16 kolejnych podmiotów zainteresowanych rezerwacją tych częstotliwości ( i tutaj).

Oprócz wniosku od spółki Emitel do prezesa UKE zainteresowanie wolnymi zasobami częstotliwościami złożyły następujące podmioty:

        Agora S.A.
        Alvernia Studios sp. z o.o.
        BCAST sp. z o.o.
        Discovery Polska sp. z o.o.
        INFO-TV-FM sp. z o.o.
        ITI Neovision S.A.
        Kino Polska TV S.A.
        Michał Winnicki Entertainment
        Pressmedial sp. z o.o.
        RDF2 sp. z o.o.
        Telestar S.A.
        Telewizja Polska S.A.
        TVR sp. z o. o.
        TVS sp. z o.o.
        UPLINK Krzysztof Zagórski
        ZPR S.A.

Dodatkowo po terminie wyznaczonym przez prezesa UKE wpłynęły jeszcze zgłoszenia od następujących podmiotów:

        Platforma Mediowa Point Group S.A.
        Telewizja Puls sp. z o.o.

Co to może oznaczać dla rynku?

- Dalszą fragmentaryzację. Trendy, które obecnie widzimy, będą kontynuowane - powiedział „Gazecie Wyborczej” Dominik Niszcz, analityk z Domu Maklerskiego Raiffeisen.

Niszcz uważa jednak, że do konkursu przystąpią przedstawiciele „wielkiej czwórki" (TVP1, TVP2, TVN i Polsat) i będą chcieli ulokować na nowym multipleksie swoje kanały tematyczne.

- Pytanie kluczowe to: na ile na naziemną telewizję cyfrową uda się wejść nowym graczom. Może się okazać, że TVN-owi i Polsatowi będzie się bardziej opłacało wprowadzić na multipleks stacje, które będą funkcjonowały na granicy rentowności, niż oddawać miejsce innym graczom, którzy będą podbierali udziały w rynku „wielkiej czwórce" - dodał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Dominik Niszcz.


źródło: satkurier.plMUX 1: Stopklatka TV i Fokus TV z koncesjami
09.09.2013

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) na posiedzeniu 9 września 2013 roku podjęła uchwały o przyznaniu koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w sygnale multipleksu pierwszego (MUX 1).
Koncesję na nadawanie programu o charakterze wyspecjalizowanym filmowym przyznała spółce Stopklatka S.A.

Koncesja na nadawanie programu o charakterze edukacyjno-poznawczym została przyznana TV Spectrum Sp. z.o.o.

Rozpoczęcie rozpowszechniania programu nastąpi po uzyskaniu przez przyszłego nadawcę rezerwacji częstotliwości wydanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rezerwacja częstotliwości zacznie obowiązywać nie wcześniej niż z datą wygaśnięcia rezerwacji wydanej TVP S.A., a nie później niż 28 kwietnia 2014 roku.

KRRiT oceniała wnioski, biorąc pod uwagę, zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, w szczególności:

-    stopień zgodności zamierzonej działalności programowej z zadaniami określonymi w art. 1 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, z uwzględnieniem stopnia realizacji tych zadań przez innych nadawców działających na obszarze objętym koncesją;
-    możliwości dokonania przez Wnioskodawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu;
-   przewidywany udział w programie audycji wytworzonych przez nadawcę lub na jego zamówienie albo we współdziałaniu z innymi nadawcami;

-   przewidywany udział audycji, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 3, w programie telewizyjnym albo utworów, o których mowa w art. 15 ust. 2, w programie radiowym lub telewizyjnym;
-    dotychczasowe przestrzeganie przez Wnioskodawcę przepisów dotyczących radiokomunikacji i środków masowego przekazu.

źródło: satkurier.pl
Wsch. Małopolska i Podkarpacie bez TVP INFO w NTC
04.09.2013


We wschodniej Małopolsce, gdzie za nadawanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej odpowiadają 3 główne obiekty: TON Gorlice / Glinik, RTON Szczawnica / g. Przehyba i RTON Tarnów / g. Św. Marcina, w sygnale MUX 1 zamiast TVP INFO udostępniany jest przekaz TVP Rzeszów, natomiast w MUX 3 - TVP Kraków.

Oznacza to, że mieszkańcy tego regionu nie mają dostępu do TVP INFO w NTC. Wiadomo już, że taki stan rzeczy utrzyma się do 29 września, a 30 września 2013 roku w miejscu TVP Rzeszów udostępnianego w MUX 1 znajdzie TVP INFO.

Telewizja Polska wyjaśnia, że cała ta sytuacja jest spowodowana wyborami uzupełniającymi do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 55 zarządzonymi na dzień 8 września 2013 roku.

Poza tym nadal nie wiadomo, co stanie się z kanałem TVP INFO, kiedy Telewizja Polska opuści MUX 1 (koniec kwietnia 2014 roku). Jak wiadomo, TVP1 i TVP2 są też dostępne w MUX 3, który zostanie w rękach TVP, ale nie dotyczy to kanału TVP INFO. Czy Telewizja Polska zdecyduje się usunąć kanał TVP Polonia z MUX 3 i zastąpić go kanałem informacyjnym? W końcu TVP Polonia to kanał przeznaczony dla Polaków mieszkających za granicą, a naziemna telewizja cyfrowa ma zasięg wyłącznie lokalny. Ponadto, akcja wymierzona przeciwko kanałowi TVP Polonia, zainicjowana przez Mariusza Max Kolonko ( i tutaj), ma już ponad 28 tys. zwolenników na Facebooku.

źródło: satkurier.pl
Koniec naziemnej telewizji analogowej w Polsce

23.07.2013


W związku z obowiązkiem wynikającym z art. 43 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego rozprowadzania programów TVP1, TVP2, regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez TVP S.A. oraz programów Polsat, TVN, TV4 oraz TV Puls, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przypomina operatorom sieci kablowych o konieczności zmiany sposobu podejmowania sygnału telewizyjnego dosyłanego do stacji czołowych.

Procesem cyfryzacji w Polsce kieruje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) oraz podległy mu Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). KRRiT odpowiada za wydawanie koncesji i nadzór nad nadawcami telewizyjnymi.

- Powołana w obecnym składzie w sierpniu 2010 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła szereg prac, które przyczyniły się do faktycznego uruchomienia procesu cyfryzacji. Uczestniczyliśmy wspólnie m.in. z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w ostatecznym wypracowaniu w ówczesnym Ministerstwie Infrastruktury podstawowych decyzji. Zakończyły one trwające kilka lat uzgadnianie zawartości multipleksów cyfrowych w okresie przejściowym - do czasu wyłączenia TV analogowej - oraz trybu wyłaniania programów znajdujących się w ofercie tych multipleksów - podkreśla Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.  - Przeprowadziliśmy pierwszy konkurs na cztery nowe programy, obecnie zmierzamy do zakończenia drugiego. Włączyliśmy się także aktywnie w kampanię informacyjną. Dziś można już powiedzieć, że przejście z nadawania analogowego na cyfrowe przebiegało bez większych zakłóceń mimo obaw różnych środowisk - dodaje.

Zalety nadawania cyfrowego to :

- dużo bogatsza od analogowej oferta programowa;
- uzyskanie poprawy jakości obrazu i dźwięku, zwłaszcza poprzez wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) i dźwięku dookólnego;
- utrzymanie stałej i dobrej jakości obrazu i dźwięku w granicach zasięgu stacji nadawczej (poprzez np. eliminację efektu odbić i innych zakłóceń obrazu);
- nadawanie obrazu w różnych formatach (dotychczasowym 4:3 lub panoramicznym 16:9);
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów);
- dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym, wtedy gdy odbiornik lub STB podłączony jest także do Internetu;
- możliwość odbioru przenośnego i ruchomego.

Pod numerem bezpłatnej infolinii: 800 007 788 (z telefonów stacjonarnych i komórkowych),  można uzyskać szczegółowe informacje na temat cyfryzacji i wyłączeń nadajników naziemnej telewizji analogowej. Od 20 do 26 lipca br. infolinia działa od 8:00 do 22:00, z tym że w dniu wyłączenia telewizji analogowej, tj. 23 lipca br., od 6:00 do 00:00.

Najważniejsze informacje są także dostępne na specjalnie utworzonej stronie internetowej poświęconej cyfryzacji www.cyfryzacja.gov.pl Ponadto szereg informacji można znaleźć na stronie KRRiT: www.krrit.gov.pl/telewizja-cyfrowa

źródło: satkurier.plPrzedostatni etap cyfryzacji


17.06.2013


Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, rozpoczął 17 czerwca 2013 roku w Białymstoku VI etap przełączeń telewizji analogowej na cyfrową. – Już blisko 36 mln Polaków zostanie podłączonych do odbiorników cyfrowych – powiedział w białostockim ośrodku Telewizji Polskiej minister Michał Boni, wyłączając sygnał analogowy w trakcie VI etapu przełączeń telewizji analogowej na cyfrową.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że w poniedziałek o godz. 1:00 wyłączone zostały emisje analogowe ze stacji znajdujących się na następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce, Suwałki, Zamość.

W VI etapie zostanie wyłączonych 13 stacji analogowych głównych emitujących programy TVP oraz komercyjne, 14 stacji retransmisyjnych emitujących programy TVP i komercyjne oraz 17 stacji emitujących wyłącznie programy komercyjne.

W ramach MUX 3 włączonych zostanie 26 stacji cyfrowych głównych oraz 8 stacji doświetlających (tzw. gapfillery).

To przedostatni etap wyłączeń telewizji analogowej na terenie Polski. Ostatni – siódmy etap zaplanowano na 23 lipca. Obejmie nadajniki: Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk i Ostrołęka.

źródło: satkurier.plNowe nadajniki MUX 3 w VI etapie cyfryzacji


05.06.2013


W poniedziałek, 17 czerwca 2013 roku przeprowadzony zostanie VI przedostatni etap wyłączenia naziemnej telewizji analogowej w Polsce. Będzie on dotyczył 12 obszarów wykorzystywania częstotliwości: Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce, Suwałki i Zamość. Jednocześnie, dojdzie do włączenia kolejnych nadajników MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej z kanałami TVP1, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP INFO (druga wersja) i TVP Rozrywka.

źródło: satkurier.pl20 maja V etap wyłączenia analogu w Polsce


01.05.2013


20 maja 2013 roku, zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), nastąpi wyłączenie niektórych emisji analogowych telewizji naziemnej w Polsce oraz włączenie dodatkowych emisji cyfrowych DVB-T MUX 3. Dla uzyskania poprawnego odbioru zaleca się przeprogramowanie odbiorników cyfrowych.

W V etapie wyłączania emisji analogowych wyłączone zostaną m.in. nadajniki zlokalizowane w: Białogardzie, Bydgoszczy, Kaliszu, Katowicach, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lęborku, Łodzi, Pile, Słupsku i Świnoujściu. Pełna lista wyłączanych nadajników telewizji analogowej oraz uruchamianych emisji cyfrowych zostanie opublikowana wkrótce.

źródło: satkurier.pl22.04 kolejne wyłączenia analogu w Polsce
20.04.2013

22 kwietnia 2013 roku nastąpi kolejny, czwarty etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej w Polsce. Tym razem wyłączone zostaną nadajniki w województwach: dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim (), świętokrzyskim i wielkopolskim. Obejmie on następujące obszary wykorzystywania częstotliwości: Częstochowa, Gorlice, Kłodzko, Opole, Rabka, Szczawnica, Tarnów i Wrocław. ( i tutaj)

Pod numerem bezpłatnej infolinii: 800 007 788 (z telefonów stacjonarnych i komórkowych) można uzyskać szczegółowe informacje na temat cyfryzacji i wyłączeń nadajników naziemnej telewizji analogowej. Od 20 do 26 kwietnia br. infolinia działa od godziny 8:00 do godziny 22:00. W dniu wyłączenia telewizji analogowej, tj. 22 kwietnia br., od godziny 6:00 do 24:00.

Najważniejsze informacje są także dostępne na specjalnie utworzonej stronie internetowej poświęconej cyfryzacji: www.cyfryzacja.gov.pl. Ponadto szereg informacji można znaleźć na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT): www.krrit.gov.pl/telewizja-cyfrowa

W związku z obowiązkiem wynikającym z art. 43 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego rozprowadzania programów TVP1, TVP2, regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez TVP S.A. oraz programów Polsat, TVN, TV4 oraz TV Puls, KRRiT przypomina operatorom o planowanych wyłączeniach sygnału analogowej telewizji naziemnej i związanej z tym konieczności zmiany sposobu podejmowania sygnału telewizyjnego dosyłanego do stacji czołowych.

Procesem cyfryzacji w Polsce kieruje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) oraz podległy mu Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). KRRiT odpowiada za wydawanie koncesji i nadzór nad nadawcami telewizyjnymi.

źródło: satkurier.plParametry emisji MUX III uruchamianych w dniu 19 marca br.
19.03.2013


Harmonogram uruchamiania emisji cyfrowych MUX-3 dla obszarów wykorzystania częstotliwości objętych III etapem wyłączeń naziemnej telewizji analogowej

Nazwa obiektu Typ stacji Województwo Kanał Moc ERP
[W]
RZESZÓW / Baranówka nadajnik podkarpackie 29 2 000
RZESZÓW / Sucha Góra nadajnik podkarpackie 29 100 000
SZCZECIN / Kołowo nadajnik zachodniopomorskie 48 100 000
WARSZAWA / PKiN nadajnik mazowieckie 27 10 000
WARSZAWA / Raszyn nadajnik mazowieckie 27 130 000
WISŁA / Skrzyczne nadajnik śląskie 41 60 000
RACIBÓRZ / ul. Cmentarna gapfiller śląskie 41 26
KONIAKÓW / g. Ochodzita gapfiller śląskie 41 34
RAJCZA / g. Hutyrów gapfiller śląskie 41 22
SZCZYRK / DW Centrum gapfiller śląskie 41 18
WĘGIERSKA GÓRKA / g. Przybędza gapfiller śląskie 41 32
CIESZYN / ul. Mickiewicza gapfiller śląskie 41 49
SOLINA / g. Plasza gapfiller podkarpackie 29 10
WOŁKOWYJA / g. Czaków gapfiller podkarpackie 29 10
ZATWARNICA / g. Wierszek gapfiller podkarpackie 29 17
DUKLA / Teodorówka gapfiller podkarpackie 29 20
STRZYŻÓW / Działy gapfiller podkarpackie 29 40
ISTEBNA / g. Złoty Groń gapfiller śląskie 41 37
SZCZYRK / Biła gapfiller śląskie 41 10
POLANA / g. Szeroka Łąka gapfiller podkarpackie 29 14
STUPOSIANY / g. Czereszna gapfiller podkarpackie 29 43
TARNAWA / g. Makówka gapfiller podkarpackie 29 13
UJSOŁY / g. Kubiesówka gapfiller śląskie 41 18
ŻYWIEC / g. Grojec gapfiller śląskie 41 10
SANOK / g. Parkowa gapfiller podkarpackie 29 10
SZCZYRK / ul. Salmopolska gapfiller śląskie 41 11
WISŁA / g. Kozińce gapfiller śląskie 41 76
CZARNA gapfiller podkarpackie 29 10
DYNÓW / g. Winnica gapfiller podkarpackie 29 31
LUTOWISKA gapfiller podkarpackie 29 10
OLSZANICA / g. Kiczera gapfiller podkarpackie 29 10
MIĘDZYBRODZIE / g. Żar (*) gapfiller śląskie 41 20
HOCZEW / g. Czekaj gapfiller podkarpackie 29 18
KALNICA / g. Wideta gapfiller podkarpackie 29 12
RYMANÓW / wzn. Zamczyska gapfiller podkarpackie 29 10
BIRCZA / g. Kamienna gapfiller podkarpackie 29 11
JELEŚNIA / Góra Krzyżowa gapfiller śląskie 41 13
KOSZARAWA / wzg. Mendralowe gapfiller śląskie 41 22
RZEPEDŹ / g. Sokoliska gapfiller podkarpackie 29 25
BRENNA / Wzgórze Jatny gapfiller śląskie 41 33
CISNA / g. Potoczyszcze gapfiller podkarpackie 29 13
IWONICZ ZDRÓJ / sankt. Excelsior gapfiller podkarpackie 29 17
POSADA JAŚLISKA gapfiller podkarpackie 29 20
STRYSZAWA / g. Wojewódka gapfiller małopolskie 41 34
ZAHOCZEWIE / Szerokie gapfiller podkarpackie 29 10
TRÓJCA / g. Jaworów gapfiller podkarpackie 29 15
KOMAŃCZA / g. Krymieniec gapfiller podkarpackie 29 13
USTROŃ / g. Czantoria gapfiller śląskie 41 25
BALIGRÓD / g. Kiczera gapfiller podkarpackie 29 18
KRZEMIENNA / g. Mały Dział gapfiller podkarpackie 29 10
MAJDAN gapfiller podkarpackie 29 19
TYLAWA / Góra Dział gapfiller podkarpackie 29 20

(*) – emisja z gapfillera MIĘDZYBRODZIE / g. Żar będzie prowadzona od 19 marca br. do 22 kwietnia br.
 

Dodatkowe emisje MUX-3 uruchamiane w dniu 19 marca br.:

 • Bieszczady / g. Jawor -  k29, moc ERP=20 kW

Zmiana parametrów dotychczas uruchomionych stacji MUX3:

 • Poznań / Śrem - k27, moc ERP=110 kW (obecnie: k28, moc ERP=20 kW)
 • Iława / Kisielice – k48, moc ERP=50 kW (obecnie: k46, moc ERP=50 kW)

Zmiana parametrów emisji MUX2:

 • WISŁA / Skrzyczne – zmiana kanału 38 (moc ERP=1 kW, kierunkowa charakterystyka promieniowania) na kanał 58 (moc ERP=50 kW, kierunkowa charakterystyka promieniowania).

MUX 1: 16 wniosków konkursowych
14.03.2013


W związku z czterema konkursami ogłoszonymi 27 grudnia 2012 roku, dotyczącymi możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób cyfrowy w MUX 1, do KRRiT wpłynęło 16 wniosków. Przewodniczący KRRiT podaje do publicznej wiadomości listy wnioskodawców uczestniczących w postępowaniu o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w multipleksie pierwszym 4 programów telewizyjnych.

Lista wnioskodawców:

Program telewizyjny o charakterze wyspecjalizowanym filmowym (4 wnioskodawców).

    Telewizja Polsat Sp z o.o.
    Stopklatka SA
    TV FILM Sp z o.o.
    MEDIASAT Sp z o.o.


Program telewizyjny o charakterze wyspecjalizowanym dla dzieci w wieku 4 – 12 lat oraz ich rodziców i wychowawców (2 wnioskodawców).

    Telewizja Polsat Sp. z o.o.
    Telewizja Polska SA


Program telewizyjny o charakterze wyspecjalizowanym społeczno-religijnym (2 wnioskodawców).

    Fundacja Lux Veritatis
    Wieczorna.pl Sp. z o.o.
    Media Works SA (wniosek wycofany przez KRRiT ze względu na bezprzedmiotowość)


Program telewizyjny o charakterze wyspecjalizowanym edukacyjno-poznawczym (8 wnioskodawców).

    Apella SA
    TVS Sp. z o.o.
    4fun Media SA
    TV Spektrum Sp. z o.o.
    Media Works SA
    EDUSAT Sp. z o.o.
    TVR Sp. z o.o.
    Discovery Communications Europe Ltd


źródło: satkurier.pl
III etap cyfryzacji telewizji naziemnej
05.03.2013

19 marca sygnał analogowej telewizji naziemnej z nadajników: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa oraz Wisła zostanie zastąpiony przez sygnał cyfrowy. Równocześnie w tych lokalizacjach zostaną uruchomione nadajniki cyfrowe emitujące programy multipleksu trzeciego (MUX-3). Ponadto, zdecydowana większość stacji przemiennikowych współpracujących z wyłączanymi analogowymi stacjami głównymi będzie zastąpiona cyfrowymi stacjami doświetlającymi.

Naziemna telewizji cyfrowa w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial) to dostęp do bogatej oferty programowej i lepszej jakości sygnału. Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, który potrwa do lipca 2013r., w miejsce dotychczas dostępnych kilku programów telewizji analogowej, możliwy będzie odbiór ogólnopolski nawet do 24 bezpłatnych programów telewizji cyfrowej.

Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 21 programów TV, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (w skrócie MUX). Są to następujące programy:
 • MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
 • MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
 • MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Jak odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej?

Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera - tzw. „przystawki STB” (Set Top-Box) i podłączenie go do dotychczasowego analogowego telewizora.

Rozwiązanie polegające na zakupie dekodera STB jest tańsze i nie wymaga zmiany odbiornika – koszt prostego dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wynosi około 80 - 150 zł. Pamiętajmy sprzęt do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej najlepiej zakupić u sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy.

Obiór sygnału cyfrowego najczęściej umożliwi wykorzystywana do tej pory antena. Pamiętajmy jednak, że najlepsze warunki odbioru zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje duży zysk antenowy, umożliwiający odbiór sygnału z odległych stacji i nadawczych.

Osoby, które korzystają z oferty platform telewizji satelitarnej i kablowej zyskują alternatywę w postaci naziemnej telewizji cyfrowej. Jednakże jeśli nie planują zmian w zakresie sposobu odbioru sygnału telewizyjnego, to z ich punktu widzenia zmiana z analogowej na cyfrową techniki nadawania sygnału telewizji naziemnej będzie niezauważalna. Nie wiąże się także z koniecznością wymiany telewizora lub dekodera.


Warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej

III etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych DVB-T obejmie łącznie obszar 346 gmin. Na tym terenie dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane z nadajników znajdujących się w pięciu lokalizacjach: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wisła.

Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zastąpi w III etapie sygnał analogowy na terenie:
 • 121 gmin województwa mazowieckiego;
 • 65 gmin województwa podkarpackiego;
 • 52 gmin województwa zachodniopomorskiego;
 • 47 gmin województwa śląskiego;
 • 19 gmin województwa warmińsko-mazurskiego;
 • 15 gmin województwa małopolskiego;
 • 12 gmin województwa pomorskiego;
 • 10 gmin województwa łódzkiego;
 • 3 gmin województwa opolskiego;
 • 2 gmin województwa lubuskiego.
Zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, nadawca publiczny (Telewizja Polska S.A.) jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP 1, TVP 2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności.

Przed III etapem wyłączenia nadajników analogowych (zaplanowanym na 19 marca 2013 r.) ekipy pomiarowe z Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokonały sprawdzenia w terenie warunków odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Przeprowadzono także szereg symulacji, których celem było dokonanie analizy warunków odbioru sygnału cyfrowego MUX-3 po uruchomieniu nadajników głównych oraz stacji doświetlających (tzw. gapfillerów).

Wyniki symulacji oraz pomiarów potwierdziły, że na obszarze objętym III etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95% mieszkańców. Zatem wymogi Ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, pomimo znacznie trudniejszych warunków terenowych, zostaną wykonane na poziomie zbliżonym do pierwszych dwóch etapów cyfryzacji, zrealizowanych w listopadzie 2012 roku (wyłączono wtedy nadajniki telewizji analogowej w Gdańsku, Iławie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu).


Odbiór sygnału cyfrowego MUX-3 w rejonach górskich oraz na obszarach, na których dotychczas odbiór sygnału analogowego był utrudniony

Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3 nie powinni mieć mieszkańcy województw: mazowieckiego, łódzkiego, (którzy odbierali sygnał analogowy ze stacji Warszawa / Raszyn), lubuskiego (odbierający sygnał ze stacji Szczecin / Kołowo), oraz pomorskiego (odbierający sygnał ze stacji Elbląg / Jagodnik). Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych III etapem, a należących do województw: podkarpackiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego, jak również na części obszarów województwa małopolskiego i opolskiego, obsługiwanych przez stację Rzeszów / Sucha Góra oraz Wisła / Skrzyczne.

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach na terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

W przypadku województwa małopolskiego mieszkańcy 44 małych miejscowości w rejonach górskich do tej pory nie mogli korzystać z analogowej telewizji cyfrowej. Sytuacja w tych miejscowościach nie ulegnie znaczącej poprawie po zmianie technologii nadawania z analogowej na cyfrową. Poprawę w tym zakresie zauważą mieszkańcy dwóch miejscowości (Ostrusza – gmina Ciężkowice i Słona – gmina Zakliczyn), którzy mają możliwość odbioru programów z pierwszego multipleksu cyfrowego, zyskają możliwość odbioru MUX-3.

Wyniki symulacji wykazały, że w miejscowości Dzierżysław w gminie Kietrz w województwie opolskim mogą wystąpić problemy z odbiorem sygnału MUX-3. Mieszkańcy tej miejscowości do tej pory nie korzystali z odbioru naziemnego i ich sytuacja nie zmieni się po 19 marca.

W przypadku województwa podkarpackiego znaczące utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego dotyczą 52 małych miejscowości, których mieszkańcy do tej pory także nie mogli korzystać z analogowego sygnału telewizji naziemnej. Jednakże w przypadku sześciu z nich tj. Wołodź - gmina Nozdrzec, Słone – gmina Dubiecko, Dąbrówka Starzeńska – gmina Dynów, Olchowa – gmina Iwierzyce, Będziemyśl – gmina Sędziszów Małopolski oraz Mała – gmina Robczyce mieszkańcy zyskają możliwość warunkowego odbiór sygnału multipleksu trzeciego ze stacji nadawczej Rzeszów / Sucha Góra.

Ukształtowanie terenu i trudne warunki propagacji fal elektromagnetycznych będą natomiast przyczyną znaczących utrudnień w odbiorze sygnału MUX-3 w miejscowości Korbielów – gmina Jeleśnia w województwie śląskim. Bliskość granicy ze Słowacją spowodowała, iż konieczne było silniejsze wytłumienie nadajnika cyfrowego ze stacji Wisła w kierunku na Korbielów, niż to miało miejsce poprzednio z sygnałem analogowym. Jednakże z uwagi m.in. na walory turystyczne Korbielowa wskazane jest rozpatrzenie przez Telewizję Polską S.A. możliwości wybudowania tam stacji doświetlającej.

Mieszkańcy 10 małych miejscowości w województwie zachodniopomorskim, głównie z terenu gminy Cedynia, do tej pory nie mieli możliwości odbioru sygnału analogowego lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony. W rejonie tym korzystano z alternatywnych metod odbioru telewizji – platformy satelitarne. Zmiana technologii nadawania telewizji naziemnej z analogowej na cyfrową nie poprawi znacząco sytuacji w tym zakresie. Jedynie w przypadku miejscowości Niepołcko w gminie Barlinek mieszkańcy zyskają możliwość warunkowego odbioru programów z multipleksu trzeciego ze stacji nadawczej Szczecin.


Przyśpieszone doświetlenia w rejonach górskich

Odbiór sygnału cyfrowego poza pięcioma głównymi stacjami nadawczymi (Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa oraz Wisła) zapewniały będą liczne stacje doświetlające, których uruchomienie realizowane jest przez operatora technicznego – EmiTel na rzecz nadawcy publicznego – TVP w ramach środków pochodzących z rezerwy celowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

W celu zapewnienia jak najszerszego zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej w południowej części Polski (województwa podkarpackie i śląskie) objętej III etapem cyfryzacji przyśpieszono uruchomienie stacji doświetlających. Wykorzystywane do tej pory analogowe stacje retransmisyjne zostaną stopniowo zastąpione przez cyfrowe stacje doświetlające. Proces ten rozpocznie się 19 marca 2013 roku w godzinach od 1:00 do 5:00 od wyłączenia wszystkich stacji analogowych i równoczesnego włączenia cyfrowych stacji głównych. Włączenie sygnału MUX-3 na 45 stacjach doświetlających będzie dokonywane sukcesywnie od godziny 8:00 19 marca do godziny 17:00 20 marca. W związku z powyższym przerwa w odbiorze sygnału telewizyjnego od stacji doświetlających będzie wynosiła od 7 do 40 godzin.

Dzięki uruchomieniu stacji doświetlających sygnał multipleksu trzeciego, zawierający programy Telewizji Publicznej, dotrze do mieszkańców rejonów górzystych objętych III etapem wyłączenia sygnału analogowego położonych na terenie województw: śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

Pełny wykaz cyfrowych stacji doświetlających wraz z informacją o terminie ich uruchomienia zamieszczamy w załączniku u dołu tej strony.


Dodatkowe informacje i pomoc techniczna

Szczegółowe informacje na temat procesu cyfryzacji, wymagań dotyczących odbiorników telewizyjnych i anten,  można uzyskać:
 • na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl oraz
 • telefonicznie pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788

W przypadku braku sygnału lub zakłóceń w odbiorze programów naziemnej telewizji cyfrowej zgłoszenia można kierować telefonicznie na dyżurne numery w Delegaturach Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

Delegatura UKE w Gdyni tel. 58 6273665
Delegatura UKE w Olsztynie tel. 792 439 464 lub 622 884 953
Delegatura UKE w Szczecinie tel. 91 421 53 38
Delegatura UKE w Warszawie tel. 22 622 73 99
Delegatura UKE w Rzeszowie tel. 17 852 17 99
Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich tel. 32 220 75 75
Delegatura UKE w Krakowie tel. 12 634 00 84
Delegatura UKE w Opole tel. 77 453 69 81
Delegatura UKE w Łodzi tel. 42 676 85 21 lub 42 633 94 54
Delegatura UKE w Zielonej Górze tel. 68 320 25 44

załącznik: Wykaz stacji doświetlających


źródło: www.uke.gov.pl
UKE pracuje nad MUX-ami dla lokalnych nadawców
11.02.2013

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem kwestii cyfrowego nadawania w standardzie DVB-T przez lokalnych nadawców telewizyjnych. Prace prowadzone przez UKE mają na celu rozwiązanie problemu cyfrowego nadawania przez lokalnych nadawców w skali całego kraju. Oznacza to, że w ofercie lokalnych multipleksów mogą znaleźć się nie tylko nadawcy telewizyjni, którzy do tej pory nadawali poprzez nadajniki analogowe, ale również tak zwani „nowi nadawcy lokalni". Jednak do czasu zakończenia tych prac, UKE wstrzymuje się z przedstawianiem szczegółowych informacji - informuje tvnaziemna.cba.pl.

Wcześniej Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wytypował częstotliwości, które miały pozwolić odtworzyć w sposób cyfrowy koncesjonowanej naziemnej analogowej oferty programowej nadawców lokalnych, tj.: stacji skupionych w sieci TV Odra (nadawcą jest spółka Polskie Media, której właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest Zygmunt Solorz-Żak; jest ona także nadawcą kanałów TV4 i TV6), NTL Radomsko (Grupa TVN), TVT i TV Łużyce, oraz prowadził prace analityczne w odniesieniu do kilku lokalizacji dla „nowych nadawców lokalnych".

Częstotliwości wytypowane na potrzeby odtworzenia koncesjonowanej naziemnej analogowej oferty programowej nadawców lokalnych:

- Świdnica, kanał: 24 (498 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND
- Wrocław 1, kanał: 24 (498 MHz), moc: 10 kW, charakterystyka: ND
- Radomsko 1, kanał: 36 (594 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND
- Gorzów Wielkopolski 2, kanał: 38 (610 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND
- Zielona Góra 1, kanał: 38 (610 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND
- Głogów, kanał: 43 (650 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND
- Legnica, kanał: 43 (650 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND
- Lubin, kanał: 43 (650 MHz), moc:˛1 kW, charakterystyka: ND
- Lubań, kanał: 44 (658 MHz) (nie została skoordynowana międzynarodowo), moc: 10 kW, charakterystyka: D
- Opole 3, kanał: 47 (682 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND
- Rybnik, kanał: 47 (682 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND
- Żory, kanał: 47 (682 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND
- Jelenia Góra 1, kanał: 57 (762 MHz), moc: 1 kW, charakterystyka: ND

Polaryzacja dla wszystkich: H (pozioma).

Przypomnijmy, iż w listopadzie 2012 roku Magdalena Gaj, prezes UKE, poinformowała, że ma już dla lokalnych nadawców odpowiednie częstotliwości, jednak nie ujawniła żadnych szczegółów.


źródło: satkurier.pl
Testy DVB-T2 w Warszawie
21.12.2012

W dniu dzisiejszym EmiTel wspólnie z Telewizją Polską uruchomił pierwszą w Polsce emisję testową naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2.
Testy prowadzone w Warszawie na kanale 29 z mocą 2kW ERP, mają na celu sprawdzenie możliwości nowego standardu, który może być wykorzystany w przyszłości przy budowie nowych multipleksów cyfrowych.
DVB-T2 to nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej oferujący zwiększenie pojemności multipleksu oraz odporności na zakłócenia.


źródło: emitel.plTV Puls 2 na start !
19.07.2012

19 lipca 2012 roku w samo południe rusza nowy kanał - TV PULS 2. To drugi ogólnopolski kanał Telewizji Puls, dostępny bezpłatnie za pośrednictwem (MUX2) Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Uruchomienie drugiego ogólnopolskiego kanału jest dla Telewizji Puls wydarzeniem wyjątkowym. W pełni wykorzystaliśmy nasze bogate doświadczenie w budowaniu i rozwijaniu TV Puls - marki telewizyjnej, która w ciągu ostatnich 6 lat zanotowała ponad 500% wzrost i jest na 7. miejscu wśród najchętniej oglądanych kanałów. Od 19 lipca zaoferujemy naszym odbiorcom i partnerom biznesowym dwa komplementarne, atrakcyjne, ogólnopolskie kanały z interesującą ofertą programową i ogromnym potencjałem w dotarciu z komunikatami reklamowymi do najbardziej pożądanych grup odbiorców – powiedział Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

TV PULS 2 będzie uzupełnieniem i rozwinięciem oferty programowej TV PULS. Ramówka nowego kanału powstała z myślą o najatrakcyjniejszej grupie komercyjnej: kobietach i młodych rodzinach. Widzowie znajdą tu programy lifestylowe, talk-show, najlepsze animacje, szeroki wachlarz filmów oraz dokumenty i programy muzyczne.

Strategia programowa ma na celu zdobycie odbiorców wśród kobiet oraz młodych rodzin. Oferta programowa TV PULS 2 to przede wszystkim światowej sławy produkcje, znane widzom płatnych pakietów kablowych i satelitarnych, a od 19 lipca dostępne bezpłatnie w nowym kanale w DVB-T - powiedział David Podhajski, koordynator projektu TV Puls 2.

Wśród propozycji wakacyjnej ramówki znajdą się liczne programy lifestylowe (m.in. „Perfekcyjne Panny Młode”, „Za kulisami sławy” ), hitowe rodzinne animacje („Scooby Doo”, „Tom i Jerry” oraz niezapomniana „Pszczółka Maja”) czy cykl najpopularniejszych amerykańskich talk-show, który zapoczątkuje „Dr Phil”. W weekendy szczególnie godne polecenia będą premierowe dokumenty przyrodnicze, popołudniowe pasmo familijne oraz wieczorna oferta, przygotowana specjalnie z myślą o miłośnikach dobrego kina – tu propozycje dla siebie znajdą zarówno wielbiciele komedii, jak i porywających filmów przygodowych.

Wraz z ekspansją naziemnej telewizji cyfrowej nasi widzowie mogą spodziewać się kolejnych premier i nowości w ramówce – dodał David Podhajski.

TV PULS 2 w początkowej fazie rozwoju będzie nadawać 12 godzin dziennie (w godz. 12.00 – 24.00), ale wraz z poszerzeniem realnej dystrybucji będzie wydłużał czas swojej emisji. Kanał będzie dostępny dla wszystkich widzów Naziemnej Telewizji Cyfrowej oraz abonentów C+, n i TP (razem ok. 1 mln HH), których dekodery odbierają sygnał z cyfrowych nadajników naziemnych. Od 1 sierpnia 2012 roku stacja będzie też dostępna w sieci kablowej Toya – jednej z największych polskich telewizji kablowych, a także u kilkudziesięciu kolejnych operatorów (ich liczba codziennie rośnie).

Za zarządzanie nowym kanałem, wdrożenie zawartości programowej oraz rozwój kanału w obszarach nowych technologii i Internetu odpowiada David Podhajski. Działania promocyjne, wspierające start TV Puls 2 będą prowadzone na antenie TV Puls oraz na Facebooku.


źródło: emitel.plTV Puls 2 już testuje w MUX 2 DVB-T
13.07.2012

Po godz. 8:00 kanał TV Puls 2 rozpoczął nadawanie testowe w ramach drugiego multipleksu (MUX 2) naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Start nowej stacji, której nadawcą jest Telewizja Puls, jest planowany na 19 lipca 2012 roku na godz. 12:00. Obecnie na antenie TV Puls 2 nadawany jest materiał promocyjny, opatrzony napisem „EMISJA TESTOWA”. Sygnał testowy jest opatrzony w EPG. Aktualizacja: Ponownie nadawane są kolorowe pasy.

Oferta programowa startującego 19 lipca 2012 roku TV Puls 2 została przygotowana z myślą o kobietach oraz młodych rodzinach. Obejmuje głównie: programy lifestylowe, talk-show, reality oraz filmy fabularne i dokumentalne, bloki tematyczne – familijne w tym najlepsze animacje dla dzieci, a w weekendy wieczorne pasma dla miłośników kina.


źródło: satkurier.plZmiany wartości SID w polskim DVB-T

27.06.2012


W nocy z 26 na 27 czerwca TVP we współpracy z EmiTelem dokonali zmiany w numeracji kanałów SID. dla TVP1 i TVP2 w SD. Jest to związane ze stanowiskiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 19 czerwca w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN. Ma to na celu ułatwienie wyszukiwania stacji, ponieważ układ do tej pory mógł doprowadzić do podmieniania wersji SD i HD kanałów TVP1 i TVP2.

Zmiany obejmują kanały TVP nadawane w ramach MUX1 i MUX3. W przypadku niektórych odbiorników może pojawić się konieczność ponownego wyszukania kanałów, inne zgłoszą obecność zmian i same zaproponują przeskanowanie. Bez ponownego przeszukania mogą wystąpić problemy z odbiorem kanałów, objawiające się w różny sposób (np. całkowity brak odbioru lub brak teletekstu, napisów, EPG i dodatkowych ścieżek audio).

 Poniżej w tabeli prezentujemy szczegóły techniczne opisujące wprowadzone zmiany na bazie emisji MUX1, MUX2 i MUX  nadawanych z RTCN Kraków/Chorągwica.


Nazwa kanału LCN MUX SID Poprzedni
SID
Video PID Audio PID PCR PID TXT PID
Subt. PID
PMT PID
TVP1 HD 1 MUX 1 1 - 102 103 (pol)
104 (qaa, E-AC3)
108 (aux, E-AC3)
102 105
106
101
TVP1 1 MUX 3 44 1 102 104 (pol)
103 (qaa, E-AC3)
108 (aux, E-AC3)
102 105
106
101
TVP2 HD 2 MUX 3 2 - 202 204 (pol)
203 (qaa, E-AC3)
208 (aux, E-AC3)
202 205
206
201
TVP2 2 MUX 1 45 2 202 203 (pol)
208 (aux, E-AC3)
202 205
206
201
TVP INFO Kraków * 3 MUX 1 13 - 1302 1304 (pol) 1302 1305
-
1301
TVP INFO Katowice * 3 MUX 3 11 - 1102 1104 (pol) 1102 1105
-
1101
Polsat 4 MUX 2 3 - 102 103 (pol) 102 105
106
101
TVN 5 MUX 2 4 - 202 203 (pol)
204 (mul, AC3)
202 205
206
201
TV4 6 MUX 2 5 - 302 303 (pol) 302 305
-
301
TV Puls 7 MUX 2 6 - 402 403 (pol) 402 -
-
401
TVN Siedem 8 MUX 2 23 - 502 503 (pol)
504 (mul, AC3)
502 505
506
501
PULS 2
(plansza testowa)
9 MUX 2 24 - 602 603 (pol) 602 -
-
601
TV6 10 MUX 2 25 - 702 703 (pol) 702 -
-
701
Polsat Sport News 11 MUX 2 26 - 802 803 (pol) 802 -
-
801
ESKA TV 12 MUX 1 27 - 302 303 (pol) 302 -
-
301
TTV 13 MUX 1 28 - 402 403 (pol)
404 (mul, AC3)
402 405
-
401
POLO TV 14 MUX 1 29 - 502 503 (pol) 502 -
-
501
ATM Rozrywka TV 15 MUX 1 30 - 602 603 (pol)
604 (org)
602 -
-
601
TVP Kultura 16 MUX 3 31 - 402 404 (pol)
403 (qad, AC3)
402 405
405
3101
TVP Historia 17 MUX 3 32 - 502 504 (pol)
503 (qad, AC3)
502 505
505
3201
TVP Polonia 18 MUX 3 33 - 602 603 (pol)
604 (pol, AC3)
602 605
605
3301


* - w przekazie z innych nadajników odpowiednie wersje regionalne, możliwe inne wartości PID/SID.

Numeracja LCN

Poniżej aktualny wykaz obrazujący numerację kanałów LCN (Logical Channel Number). Aktywacja funkcji LCN w odbiorniku powinna zaowocować poukładaniem serwisów z MUX1, MUX 2 i MUX 3 w następującej kolejności:

1. TVP1 HD (MUX1)/TVP1 SD (MUX3)
2. TVP2 HD (MUX3)/TVP2 SD (MUX1)
3. TVP Info (wersja główna MUX1/wersja alternatywna MUX3)
4. Polsat
5. TVN
6. TV4
7. TV Puls
8. TVN Siedem
9. PULS 2 (plansza testowa)
10. TV6
11. Polsat Sport News
12. ESKA TV
13. TTV
14. POLO TV
15. ATM Rozrywka TV
16. TVP Kultura
17. TVP Historia
18. TVP Polonia

Zmiany zapowiedziano 26 czerwca w Panoramie na TVP2 oraz w Teleexpressie na TVP1. Nie dokonano żadnych zmian PID-ów Video/Audio ani wartości LCN kanałów, ale ponieważ większość odbiorników rozpoznaje kanały na bazie wartości SID, to TVP1 i TVP2 w SD mogą zniknąć. W takim przypadku bez ponownego wyszukania nie obejdzie się.

Jedynym ratunkiem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów w odbiorze kanałów DVB-T jest usunięcie kanałów i ich ponowne wyszukanie. Dodatkowo można testować funkcję LCN na posiadanym sprzęcie - czy radzi sobie poprawnie z ułożeniem serwisów. Kolejność powinna być zgodna z podaną wyżej.

źródło: satkurier.plKomentarz radiowy w TVP1 HD i TVP2 HD w DVB-T
13.06.2012


Począwszy od meczu Polska - Rosja (12 czerwca 2012 roku) w programach TVP1 HD i TVP2 HD w DVB-Trelacjom z Piłkarskich Mistrzostw EURO 2012 towarzyszy nietypowa audiodesktypcja. Dzięki uprzejmości Polskiego Radia - transmisje sportowe zostały wzbogacone o komentarz radiowy.

Aktualizacja 14.06.2012

TVP opublikowała na swojej stronie komunikat informujący o rezygnacji z projektu.
Ponieważ pojawiły się różne problemy podczas realizacji pomysłu przygotowywania audiodeskrypcji do meczów podczas EURO 2012, a zwłaszcza
z możliwością odbioru przez osoby zainteresowane, zdecydowaliśmy o rezygnacji z tego projektu.
Zyskaliśmy kilka doświadczeń, które weźmiemy pod uwagę przy kolejnym podejściu do sposobu nadawania audiodeskrypcji także do tego typu programów.

źródło: satkurier.plSerwis piłkarski w telewizji hybrydowej
12.06.2012

W piątek 8 czerwca wraz z transmisją meczu otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Telewizja Polska uruchomiła bezpłatny ogólnodostępny serwis piłkarski. W ciągu pierwszej doby skorzystało z niego ponad 4200 widzów. Kolejne dni pokazały, że cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem.
Serwis realizowany jest w standardzie tzw. telewizji hybrydowej i w obecnej odsłonie będzie nam towarzyszył aż do zakończenia Euro 2012. Poproszeni o komentarz dziennikarze sportowi podkreślali, że daje on telewidzom możliwość podglądu danych statystycznych, do których dostęp do tej pory dostęp posiadali jedynie profesjonaliści.
Telewizja hybrydowa to nowatorska usługa, w której tradycyjny przekaz telewizyjny jest wzbogacany o dodatkowe dane udostępnione za pośrednictwem sieci Internet, przygotowane w ten sposób, aby korespondowały z treścią danej audycji. Mogą z niej korzystać użytkownicy posiadający telewizor w standardzie HbbTV podłączony do Internetu.
Dostępność serwisów skojarzonych z daną audycją jest sygnalizowana wyświetleniem na ekranie czerwonej kropki. Po wciśnięciu analogicznie oznaczonego przycisku na pilocie uzyskuje się dostęp do serwisu, do nawigacji po którym wystarczy stosować się do dalszych wskazówek wyświetlanych na ekranie.
Poza działającym serwisem piłkarskim w niedalekiej przyszłości planowane są kolejne: pogodowy, informacje regionalne, sportowy na Igrzyska Olimpijskie i wiele innych.

źródło: tvp.plTVP uruchomiła usługę HbbTV
08.06.2012


8 czerwca Telewizja Polska uruchomiła usługę telewizji hybrydowej. Jest to niezwykle przydatny serwis dla widzów, którzy zdecydują się śledzić zmagania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej na małym ekranie. Dzisiaj w „Teleexpresie” Marian Zalewski, członek Zarządu TVP oficjalnie zainauguruje uruchomienie przez TVP telewizji hybrydowej.

 


Dzięki HbbTV, czyli połączeniu tradycyjnej telewizji oraz Internetu, w czasie trwania transmisji można uzyskać na ekranie telewizora dostęp do dodatkowych danych: rozbudowanych statystyk piłkarskich, informacji o zawodnikach, ankiet, itp.

Korzystanie z tego serwisu podczas Euro 2012 nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, chociaż konieczne jest posiadanie podłączonego do sieci Internet telewizora z obsługą standardu HbbTV.

Należy podkreślić, że wdrożenie przez TVP usługi telewizji hybrydowej nie ograniczy się wyłącznie do programów związanych z Euro 2012. Realizowane w tej technice serwisy trwale wzbogacą naszą ofertę. Dobrą okazją, aby się przekonać o stale rozbudowywanych możliwościach HbbTVP, będą również Igrzyska Olimpijskie w Londynie.

źródło: tvp.pl
Ruszyła "TV MOBILNA" w Cyfrowym Polsacie
04.06.2012


Info TV FM – spółka zależna Cyfrowego Polsatu uruchomiła nową usługę – „TV MOBILNĄ” – działającą w technologii naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). „TV MOBILNA” jest dostępna na wybranych urządzeniach przenośnych, a także na domowym telewizorze poprzez najnowszy dekoder DVB-T wyprodukowany przez Cyfrowy Polsat Technology.

Już od dzisiaj ta nowatorska na polskim rynku usługa będzie oferowana przez platformę Cyfrowy Polsat oraz sieć Plus. „TV MOBILNA” to płatny pakiet 20 kanałów kodowanych – 8 telewizyjnych i 12 radiowych.W jego ofercie znajdują się stacje z czterech kategorii tematycznych: sportowe Polsat Sport i Polsat Sport Extra, filmowe Polsat Film, Kino Polska, TVP Seriale, Comedy Central, informacyjna Polsat News, dziecięca Nickelodeonoraz rozgłośnie: Radio Zet, Antyradio, Radio Plus, RMF FM, RMF MAXXX, Radio TOK FM, Radio ROXY FM, Radio Złote Przeboje, Eska Rock, Radio PiN, Radio Bajka, Moje Polskie Radio. Dekodery do odbioru „TV MOBILNEJ” dają dodatkowo dostęp do ogólnodostępnych stacji (FTA) nadawanych w ramach 3 multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, w tym m.in. Polsatu, TVN-u, Polsatu Sport News, TV4, TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVN 7.

Odbiór prawdziwej telewizji w czasie rzeczywistym, w ramach usługi „TV MOBILNA”, jest możliwy zarówno na urządzeniach przenośnych – za pośrednictwem mobilnego dekodera M-T 5000, łączącego się siecią Wi-Fi z urządzeniem końcowym, np. smartfonem, tabletem lub laptopem – jak i na domowym telewizorze, po zastosowaniu dekodera DVB-T T-HD 1000, bez konieczności posiadania dostępu do Internetu. Pakiet kanałów płatnych kodowany jest w systemie dostępu warunkowego holenderskiej firmy Irdeto, będącej jednym z liderów międzynarodowego rynku w dziedzinie zabezpieczania treści cyfrowych.

Nowa usługa realizowana jest w technologii DVB-T (tej samej, w której uruchamiana jest obecnie w Polsce naziemna telewizja cyfrowa). Do korzystania z niej nie jest potrzebne połączenie z Internetem, co oznacza, że usługa nie generuje transferu danych i w związku z tym opłat z tego tytułu. Jedynym ponoszonym przez użytkownika regularnie kosztem jest miesięczna opłata abonamentowa.

Uruchamiana dzisiaj przez Info TV FM „TV MOBILNA”, jest oferowana zarówno klientom indywidualnym, jak i hurtowym. W dniu startu usługę można kupić w sieciach sprzedaży platformy Cyfrowy Polsat oraz sieci Plus, które jako pierwsze podpisały z Info TV FM umowy o współpracy.

Usługa „TV MOBILNA” jest świadczona w technologii DVB-T w ramach multipleksu dedykowanego mobilnej naziemnej telewizji cyfrowej, na częstotliwościach posiadanych przez Info TV FM. Do emisji programów wykorzystywana jest infrastruktura spółki Info TV Operator, składająca się z sieci nadajników radiowych usytuowanych w 31 największych miastach w Polsce, m.in. Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Zielonej Górze. Grupę docelową usługi stanowią klienci znajdujący się w zasięgu technicznym i jednocześnie posiadający urządzenie mobilne. Planowany zasięg multipleksu to blisko 5 mln gospodarstw domowych i około 15 mln osób. Wraz z rozbudową sieci, zasięg usługi będzie sukcesywnie rósł. Zamieszczona na stronie cyfrowypolsat.pl mapa zasięgu, umożliwia każdemu z przyszłych abonentów samodzielne dokonanie weryfikacji dostępności usługi w jego miejscu zamieszkania.

„TV MOBILNA” jest dostępna na wybranych urządzeniach przenośnych: smartfonach, tabletach, laptopach oraz dekoderach. Na smartfony, tablety i laptopy dociera ona dzięki „kieszonkowemu” odbiornikowi M-T 5000, który współpracuje z systemami operacyjnymi iOS, Android i Windows. Aby korzystać z usługi, w pierwszym kroku należy pobrać z Apple App Store albo Google Play bezpłatną aplikację „TV MOBILNA” i zainstalować ją na swoim telefonie lub tablecie. Warunkiem koniecznym do odbioru usługi jest także znalezienie się w jej zasięgu, połączenie z odbiornikiem M-T 5000 za pośrednictwem Wi-Fi oraz opłacenie abonamentu. Producentem M-T 5000 oraz autorem dedykowanych do niego aplikacji „TV MOBILNA” jest firma Valups Corporations.

Kolejnym urządzeniem dającym dostęp do usługi „TV MOBILNA” jest najnowszy model dekodera DVB-T, wyprodukowany w fabryce Cyfrowy Polsat Technology – T-HD 1000. Pozwala on na odbiór zarówno bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, jak i płatnych kanałów nadawanych w ramach usługi „TV MOBILNA” – w standardowej i wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo został on wyposażony w aplikację ipla. Użytkownik po podłączeniu dekodera do Internetu może korzystać z bezpłatnych zasobów największego w Polsce serwisu online video.

Ipla zapewnia dostęp do kanałów linearnych, transmisji na żywo z najpopularniejszych wydarzeń - także w jakości HD - oraz ogromnej ilość treści telewizyjnych na życzenie, takich jak seriale, programy telewizyjne i relacje sportowe. W ofercie ipla znajdują się programy znane z ponad dwudziestu stacji TV w tym: Polsatu, TVP1, TVP2, TV4, TV Puls, Polsatu News, TV Biznes, Superstacji, Polsatu Cafe, WeddingTV, Cartoon Network, MTV, Polsatu Play, 4FunTV, Comedy Central, Nickelodeon, Rebel:TV, Polsatu Sport, Polsatu Sport Extra.

T-HD 1000 to model dekodera opracowany także z myślą o podróżowaniu, turystach i osobach spędzających wolny czas poza domem. Dzięki możliwości podłączenia go do typowego gniazdka samochodowego 12 V (czyli z akumulatora), które jest powszechne również w przyczepach kempingowych, najnowszy odbiornik wyprodukowany przez Cyfrowy Polsat Technology umożliwi odbiór telewizji w trakcie jazdy (po podłączeniu do przenośnych odbiorników TV) lub w plenerze, będąc interesującym rozwiązaniem dla osób, które nawet podczas wypoczynku nie chcą rozstać się z ulubionymi programami telewizyjnymi.

Specyfikacja techniczna M-T 5000:
Standard transmisji
DVB-T
Pasma
VHF (175–230 MHz)
UHF (470–790 MHz)
Antena
Antena prętowa, dł. całkowita 15 cm
Moduł Wi-Fi
Standardy IEEE 802.11b/g
Antena wewnętrzna
Port
Port USB typu mini B (do ładowania urządzenia)
Bateria
Wymienna bateria litowo-jonowa
1050 mAh 3,7 V
Napięcie wejściowe
5 V, prąd stały (doprowadzany za pomocą kabla do ładowania)
Zużycie mocy
Praca mniej niż 1,2 W
Wyłączone mniej niż 10 mW
Prąd ładowania/Czas ładowania i czas pracy
5 V / 500 mA prąd stały; ok. 180 min
Temperatura pracy urządzenia
0–35°C
Wymiary
52 x 92 x 12 mm (szer./wys./gł.) (bez wystających części, gdy antena nie jest wysunięta)
Masa
Ok. 70 g (bez elementów dodatkowych)

Wymagania systemowe i wspierane urządzenia
Telefony z systemem Apple iOS (procesor 800 MHz lub szybszy oraz system operacyjny iOS w wersji 5.0 lub nowszej).
Wspierane urządzenia to między innymi:
iPhone 4S
iPhone 4

Tablety z systemem Apple iOS (procesor 800 MHz lub szybszy oraz system operacyjny iOS w wersji 5.0 lub nowszej).
Wspierane urządzenia to między innymi:
iPad 3
iPad 2
iPad

Telefony z systemem Google Android (procesor 1GHz lub szybszy oraz system operacyjny Android OS w wersji 2.3 lub nowszej).
Wspierane urządzenia to między innymi:
Huawei P1S
Huawei D Quad
HTC Sensation XL
HTC Evo 3D
HTC Sensation
HTC Desire HD
HTC One X
LG P920 Optimus 3D
LG Swift 2X P990
LG Optimus 4X HD P880
LG P936
LG P720
LG P970
LG Prada
Samsung i9100 Galasy S II
Samsung N7000 Galaxy Note
Samsung i9250 Galaxy Nexus
Sony Xperia S
Sony Ericsson Arc
Sony Ericsson Arc S
Sony Ericsson Xperia Active
Sony Ericsson Xperia neo V
Sony Ericsson Xperia PLAY
Sony Ericsson Xperia neo
Motorola Razr

Tablety z systemem Google Android (procesor 1GHz lub szybszy oraz system operacyjny Android OS w wersji 2.3 lub nowszej).
Wspierane urządzenia to między innymi:
Acer Iconia
Asus Eee Pad Transformer
Motorola Xoom
Motorola Xoom 2
Motorola Xoom 2 ME
Samsung Galaxy Tab 8.9
Samsung Galaxy Tab P1000
Samsung Galaxy Tab 10.1
Samsung Galaxy Tab 8.9 LTE
Sony Tablet S
ZTE Light Tab 2 V9A
LG F100S
Toshiba AT200

Komputery z systemami operacyjnymi:
Windows XP
Windows 7
Windows Vista
w wersjach 32 i 64 bity

Specyfikacja techniczna dekodera T-HD 1000:
Standard transmisji
DVB-T
Anteny
Dwa wejścia antenowe ANT1, ANT2 do podłączenia anteny pokojowej lub zewnętrznej:
Pasma: VHF (174…230 MHz), UHF (470…870 MHz)
Poziom sygnału: -83dBm … -10dBm dla sygnału 64QAM, 3/4CR, 1/8GI
Złącza IEC 60169-2
Antena zintegrowana:
Pasmo: UHF 470…870 MHz
Minimalny poziom natężenia pola: 75 dBμV/m
Video
H.264/MPEG-4 AVC (Part 10 High Profile L4.0), MPEG-2 (ISO/IEC 13818-2 MP@HL)
Rozdzielczość 1080i, 720p, 576p
Konwersja SD do HD
Audio
Kodowanie: ISO/IEC 1172-3 MPEG-1 warstwa I & II
Dolby Digital Plus, Dolby Digital
Tryb audio: stereo, mono
Interfejsy zewnętrzne
Wyjście HDMI z HDCP, 1080i/720p/576p
Wyjście SCART: rozdzielczość SD (720x576), PAL
LAN (Ethernet): 10/100 Base-T/TX, Auto-MDIX, złącze RJ-45
Dwa porty USB 2.0 typu host, 480 Mbit/s, złącza typu USB-A, prąd wyjściowy 500+900 mA
Zasilanie
Z napięcia stałego +12 V/2 A lub z napięcia przemiennego 230 V~ poprzez adapter sieciowy
Pobór mocy dekodera w trybie czuwania: maks. 0,3 W
Gabaryty
Wymiary obudowy (szerokość x głębokość x wysokość): 195 mm x 135 mm x 30 mm
Możliwość użytkowania w pozycji poziomej lub pionowej po ustawieniu w podstawce
Masa dekodera: 0,4 kg
Warunki eksploatacji
Warunki pracy: +10 do +35°C, wewnątrz pomieszczeń
Warunki przechowywania: -20 do +50°C

Pakiet 20 kodowanych kanałów telewizyjnych i radiowych kosztuje 19,90 zł, a dedykowane do usługi „TV MOBILNA” dekodery, zapewniające dodatkowo dostęp do bezpłatnych kanałów cyfrowej telewizji naziemnej, można kupić już za 1 zł.

Cyfrowy Polsat oferuje dwa modele płatności za usługę „TV MOBILNA” – abonamentowy oraz przedpłacony. Obydwa rozwiązania zapewniają dostęp do pełnej oferty Pakietu Ekstra oraz bezpłatnych kanałów nadawanych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej.

Oferta z abonamentem to stały dostęp do telewizji mobilnej za jedyne 19,90 zł miesięcznie – niezależnie od ilości urządzeń, na których odbieramy usługę. Klienci mogą wybierać pomiędzy umową na 15 lub 29 miesięcy, otrzymując jednocześnie odpowiednio 3 lub 6 miesięcy Pakietu Ekstra w prezencie. Obydwa dekodery do odbioru „TV MOBILNEJ” oferowane są w dwóch opcjach do wyboru: zakupu bądź udostępnienia – „kieszonkowy” M-T 5000 za 99 zł jednorazowej opłaty a DVB-T T-HD 1000 za 1 zł. Posiadając usługę na jednym z dekoderów, drugi można dokupić w dowolnym momencie i cieszyć się zarówno telewizją domową, jak i mobilną w ramach jednej opłaty abonamentowej.

Dzięki formie przedpłaconejkorzystania z usługi, klient zapewni sobie dostęp do usługi „TV MOBILNA” bez konieczności związywania się umową z operatorem. Za mobilny dekoder z Pakietem Ekstra na 6 miesięcy zapłacimy 329 zł.Dekoder domowy z usługą na 6 miesięcy kosztuje 199 zł.

Po okresie promocyjnym klient może w dalszym ciągu korzystać z Pakietu Ekstra, płacąc za niego zgodnie z cennikiem 21,90 zł miesięcznie, skorzystać z bieżących promocji na zakup oferty płatnej bądź oglądać wyłącznie ogólnodostępne kanały naziemnej telewizji cyfrowej.

Urządzenia znajdujące się w ofercie Cyfrowego Polsatu posiadają wieczystą gwarancję.Aby z niej skorzystać, należy utrzymywać aktywną usługę – nieprzerwanie opłacać miesięczny abonament albo regularnie doładowywać usługę prepaid.

„TV MOBILNĄ” można łączyć w ramach cross promocji z innymi usługami Cyfrowego Polsatu – telewizją, Internetem bądź Multiofertą– otrzymując atrakcyjne korzyści. Posiadając dwie usługi Cyfrowego Polsatu, nie tylko otrzymamy 3 lub 6 miesięcy „TV MOBILNEJ” w prezencie, ale także będziemy za nią płacić o 10 zł mniej - tylko 9,90 zł miesięcznie. Z cross promocji mogą skorzystać klienci „TV MOBILNEJ” w opcji abonamentowej.


źródło: tvpolsat.info
 Wykaz wersji regionalnych kanału TVP Info w MUX3 (od dnia 1 czerwca 2012r.)
01.06.2012


Wersje regionalne TVP Info w MUX3źródło: emitel.pl


TVP1 HD - MUX1 i TVP2 HD - MUX3: jakie problemy?
31.05.2012


Sygnał TVP1 HD z multipleksu 1 (MUX1) ruszył już 31 maja 2012 roku, czyli o jeden dzień wcześniej niż planowano. Sygnał TVP2 HD w multipleksie 3 (MUX3) wystartuje według pierwotnych planów w dniu 1 czerwca 2012 roku. To trochę późno tym bardziej, że 8 czerwca pierwszy mecz EURO 2012, a widzowie korzystający z różnych tunerów DVB-T HD mogą mieć wiele problemów.
Aktualizacja: sygnał TVP2 HD pojawił się w MUX3 po północy z 31 maja na 1 czerwca.
W multipleksie 1 TVP1 HD zastąpił TVP1 w wersji SD. Żaden kanał nie został wyłączony. TVP bazuje na fakcie, iż posiada teoretycznie cztery miejsca w MUX1, a wykorzystuje trzy (łącznie niecałe 11,77 Mbit/s). Pojemność została stosownie rozdzielona z priorytetem dla kanału HD.

Parametry techniczne:
ID: TVP1 HD
SID: 1
Rozdzielczość obrazu: 1920x1080 (1080i)
Przepływność obrazu: 3,91 - 6,35 Mbit/s (zmienna, ale nie przekraczająca tego zakresu)
Jakość dźwięku: 160 kbit/s stereo, 256 kbit/s stereo, audiodeskrypcja 96 kbit/s E-AC3

W multipleksie 3 TVP2 HD zamienił TVP2 w SD. Dodatkowo wyłączona zostanie kopia TVP INFO - nadawana będzie tylko jedna wersja. Reszta kanałów będzie transmitowana bez zmian. Z uwagi na możliwość dysponowania pojemnością w całości (MUX 3 w całości wykorzystuje TVP), jakość techniczna przekazu TVP2 HD w DVB-T będzie momentami nieco lepsza niż TVP1 HD (wyższa maksymalna przepływność obrazu).

Parametry techniczne:
ID: TVP2 HD
SID: 2
Rozdzielczość obrazu: 1920x1080 (1080i)
Przepływność obrazu: 3,91 - 9,77 Mbit/s (zmienna, ale nie przekraczająca tego zakresu)
Jakość dźwięku: 160 kbit/s MPEG stereo, 256 kbit/s E-AC3, audiodeskrypcja 96 kbit/s E-AC3

Operatorzy satelitarni i sieci kablowe, jeśli mają dostęp do transmisji światłowodem od TVP, otrzymają tą drogą przekaz o stałej jakości 12 Mbit/s (obraz + dźwięk + dodatki - łącznie) i w jaki sposób będą go retransmitować - zależy już tylko od nich i dostępności wolnych pojemności (można spodziewać się, że na satelicie w ramach platform jakość nie będzie aż tak wysoka z uwagi na skromne możliwości wysupłania pojemności).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w multipleksach zostają TVP1 i TVP2 w wersji SD, naprzemiennie. Jest to związane z faktem, iż pokrycie techniczne MUX 3 obejmuje obecnie tylko 45% obszaru Polski. Wyłączenie TVP2 w wersji SD z MUX 1 mogłoby doprowadzić do braku dostępności kanału z DVB-T w ponad połowie kraju, a jednocześnie nie jest możliwe umieszczenie jednocześnie obydwu kanałów w HD w MUX 1. W wyniku koniecznego kompromisu TVP1 HD trafia do MUX 1, a TVP2 HD do MUX 3.

Pragniemy przy okazji uczulić czytelników na możliwe problemy po uruchomieniu transmisji TVP1 HD i TVP2 HD.

1) Zdublowane kanały

Kanały zamienią odpowiedniki w wersji SD, bez zmian pozostaną wartości SID i LCN. Oznacza to, że pod SID 1 i LCN 1 w MUX1 znajdzie się TVP1 HD, a w MUX3 TVP1 w SD. Do tej pory widzowie mogli nie zwrócić na to uwagi, ponieważ przy wyszukiwaniu nawet gdy w odbiorniku funkcja LCN była włączona, to na jedną pozycję w pamięci odbiornika trafiały dwa te same kanały. Teraz kanały będą różne. Zwiększyło się także pokrycie MUX1, co mhttp://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=18&t=2617oże spowodować, że dodatkowo wyszukamy te same kanały z różnych lokalizacji, nie z każdej sygnał będzie wystarczająco silny do stabilnego, całodobowego odbioru. Zalecane jest przeszukiwanie ręczne tylko tych kanałów, których odbiór jest pewny w danej lokalizacji oraz przenoszenie zbędnych dubli na dalsze pozycje, aby nie mylić serwisów.

2) Dostęp do dźwięku o wysokiej jakości

Emisja dźwięku dla TVP1 HD i TVP2 HD zostanie zachowana dla kompatybilności w MPEG, ale tylko z jakością 160 kbit/s. Jeśli widzowie będą zainteresowani dostępem do fonii lepszej jakości - muszą posiadać odbiornik wspierający dźwięk E-AC3 (DD+).

3) Brak obrazu

Kanały TVP1 HD i TVP2 HD podmienią swoje odpowiedniki w SD. Teoretycznie odbiorniki powinny poradzić sobie z tym bez konieczności ponownego wyszukiwania, ale w pewnych przypadkach może się to nie udać. Jeśli po wprowadzonej zmianie zabraknie obrazu (lub dźwięku), zalecane jest wykasowanie kanału i ponowne przeszukanie multipleksu.

Jeśli to nie pomoże, to pozostaje upewnić się, czy zakupiony odbiornik lub TV wspierają odbiór kanałów HD. Jeśli odbiornik HD nie wspiera, to nie przeskaluje obrazu do SD, tylko nie wyświetli nic.

W sprzedaży są od dość dawna urządzenia odbierające HD, ale na rynku, szczególnie w ostatnim okresie, można było spotkać modele odbierające MPEG-4, ale bez wysokiej rozdzielczości, w zaniżonych cenach. Takie modele nie są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 18 grudnia 2009 roku w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych.


źródło: satkurier.pl

Licencje radiowe dla telewizji mobilnej
25.05.2012

Prezes UKE w dniach 4 kwietnia, 26 kwietnia, 21 maja 2012 r. wydał na rzecz spółki INFO-TV-OPERATOR Sp. z o.o. 80 pozwoleń radiowych na używanie urządzeń nadawczych w celu rozpowszechniania programów TV tworzących multipleks płatnej telewizji mobilnej (MUX-4).
Spółka INFO-TV-OPERATOR Sp. z o.o. została wskazana przez dysponenta rezerwacji częstotliwości tj. spółkę INFO-TV-FM Sp. z o.o. jako podmiot upoważniony do występowanie przed Prezesem UKE o wydanie pozwoleń radiowych. Pozwolenia radiowe zostały wydane z terminem ważności do 31 maja 2015 r.
System emisji wskazany w pozwoleniach radiowych to DVB-T. Sygnał radiowy nadawany jest z pionową polaryzacją (V).
Sygnał multipleksu płatnej telewizji mobilnej kodowany jest systemem IRDETO.

Pozwolenia radiowe dotyczą następujących stacji nadawczych:


Białystok / Południe
Białystok / Wasilków
Bielsko Biała / Bestwina
Bielsko Biała / BJG
Bielsko Biała / Wapienna
Bielsko Biała / ZIAD
Bydgoszcz / Cegielnia Okole
Bydgoszcz / EC
Bydgoszcz / KPEC
Bydgoszcz / Osielsko
Częstochowa / Elsen
Częstochowa / Kłobuck
Elbląg / Milejewo
Gdańsk / Anser
Gdańsk / Chylonia
Gdańsk / Przemysłowa
Gdańsk / Wejherowo
Gdańsk / Wiślna
Gorzów / Baczyna
Gorzów / PEC
Kalisz / Panek
Katowice / Bytom
Katowice / Koksownia
Katowice / Rybnik
Katowice / Tychy
Katowice EC
Kielce / EC
Kielce / Sitkówka Nowiny
Koszalin / Karniszewice
Koszalin / Słowiańska
Kraków / Huta
Kraków / Kopiec
Kraków / Skawina
Kraków / ul. Hallera 8
Legnica / Północ
Legnica / ul. Złotoryjska 194
Lublin / GIGA
Lublin / Wrotków
Łódź / Damis
Łódź / Euron
Łódź / Konstantynów
Łódź / Pabianice
Łódź / Widzew
Olsztyn / Barczewo
Olsztyn / MEC
Olsztyn / Mierkowska
Olsztyn / MPEC Ostróda
Opole / Brzezie
Opole / Peters
Płock / Radziwie
Poznań / Karolin
Poznań / Mosina
Radom / Radpec
Radom / ul. Żelazna
Rzeszów / Saria
Rzeszów / Tyczyn
Słupsk / Bierkowo
Szczecin / Nowe Czarnowo
Szczecin / Police
Szczecin / Stargard Szczeciński
Szczecin / WISKORD
Tarnów / Echo
Tarnów / Lichwin
Toruń / Aleksandrów Kujawski
Toruń / Grębocin
Toruń / Poznańska
Wałbrzych / Długa
Wałbrzych / Victoria
Warszawa / Karczew
Warszawa / Kawęczyn
Warszawa / Legionowo
Warszawa / Marriott
Warszawa / Pruszków
Włocławek / Płocka (Teligi)
Wrocław / Grunwaldzka
Wrocław / Gubińska
Wrocław / Leśnica
Wrocław / Pustków
Wrocław / Żórawina
Zielona Góra / Góra Wilkanowska

Szczegółowe parametry emisji znajdują się w wykazie pozwoleń radiowych w tym miejscu.


źródło: polskacyfrowa.org


Testy HbbTV na TVP1 w ramach MUX 3

22.05.2012

Od kilku dni wraz z sygnałem telewizyjnym TVP1, dostępnym w ramach MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej, włączona została sygnalizacja HbbTV. Nowe telewizory, wspierające odbiór telewizji hybrydowej, wyświetlają w lewym górnym rogu ekranu na kanale TVP1 biały napis „HbbTV Test”. Testy telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV były początkowo prowadzone drogą satelitarną, ale zostały już zakończone.

Wszystko wskazuje na to, że wraz z rozpoczęciem Euro 2012 Telewizja Polska udostępni widzom telewizję hybrydową w standardzie HbbTV.

Docelowo usługa HbbTV ma być dostępna w kanałach TVP1 i TVP2, nadawanych zarówno w ramach w MUX 1, jak i w MUX 3. Według Agnieszki Dominiak z biura prasowego TVP, usługa ruszy z początkiem czerwca br. TVP nie ujawnia jednak, jakie informacje będą prezentowane na ekranach telewizorów. - HbbTV to usługa perspektywiczna, po Euro będzie dostępna podczas igrzysk olimpijskich. Potem będzie rozszerzana tak, by była jak najczęściej aktywna - komentuje Dominiak dla portalu Wirtualnemedia.pl.

HbbTV to jeden ze standardów telewizji hybrydowej, będącej połączeniem tradycyjnych przekazów telewizyjnych z treściami internetowymi. Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor kompatybilny z HbbTV z siecią internetową, o ile posiada taką możliwość.

źródło: satkurier.pl
TV Mobilna: prawdopodobne kanały tv w ofercie
18.05.2012

Znane są już prawdopodobne kanały, które znajdą się w ofercie TV Mobilnej, w ramach MUX 4 naziemnej telewizji cyfrowej. Potwierdzono już obecność następujących stacji: Polsat Sport, Polsat Sport Extra i TVP Seriale. Według informacji Presserwisu, ofertę uzupełnią: Polsat News, Polsat Film, Kino Polska, Comedy Central oraz Nickelodeon. Łącznie w czwartym multipleksie nadawać będzie 8 stacji telewizyjnych i 12 radiowych.

TV Mobilna Cyfrowego Polsatu ma wystartować jeszcze przed Euro 2012. Termin startu zależy jednak od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które muszą wydać stosowne zgody, w tym polskie koncesje dla kanałów Nickelodeon i Comedy Central.

Odbiór TV Mobilnej będzie możliwy z mobilnego dekodera M-T 5000, a także dekodera T-HD 1000. Abonenci uzyskają dostęp do wszystkich bezpłatnych stacji nadających w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP INFO w dwóch wersjach lokalnych, TVP Kultura, TVP Historia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls2 - start 19 lipca br., ATM Rozrywka, TTV, Polo TV i Eska TV) oraz do kanałów płatnych: 8 stacji telewizyjnych - Polsat Sport, Polsat Sport Extra, TVP Seriale, Polsat News, Polsat Film, Kino Polska, Comedy Central i Nickelodeon i 12 radiowych, a więc łącznie do około 40 stacji radiowych i telewizyjnych.

Telewizję mobilną we współpracy z Cyfrowym Polsatem planuje wprowadzić do swojej oferty także Polkomtel (operator sieci komórkowej Plus), ale prowadzone są również rozmowy z innymi operatorami, w tym Polską Telefonią Cyfrową (T-Mobile), PTK Centertelem (Orange) i P4 (Play).

źródło:  satkurier.pl

Bilans wydanych licencji radiowych w ramach MUX1
08.05.2012

W związku z licznymi pytaniami odbiorców NTC na temat przebiegu wydawania przez Prezesa UKE licencji radiowych dla emisji DVB-T w ramach MUX1, przedstawiamy poniżej aktulany wykaz stacji nadawczych objętych harmonogramem uruchomień w ramach MUX1 wraz z informacją o statusie ich licencji radiowej.
Bilans wydanych licencji


źródło: polskacyfrowa.org


Start testów MUX TV Mobilnej
03.05.2012

Koniec kwietnia i początek maja to nie tylko start emisji testowych MUX 1. Cyfrowy Polsat wraz ze spółką INFO-TV-OPERATOR stopniowo uruchamiają nadajniki multipleksów TV Mobilnej w kolejnych lokalizacjach. Oprócz Warszawy, gdzie testy są realizowane już od kilku miesięcy, załączono nadajniki we Wrocławiu, Łodzi i Koszalinie.

W ramach testów nadawana jest paczka 16 kanałów TV i 12 stacji radiowych, wszystkie kodowane w systemie Irdeto 3.
Zestaw serwisów jest identyczny ze wszystkich lokalizacji i jednocześnie jest taki sam jak paczka TV Mobilnej dostępna z satelity

Eutelsat 33A (33°E) z tp. C6 (12,722 GHz, pol. V, SR: 16727, FEC: 3/4; DVB-S2/QPSK).

Lista miast, w których potwierdzono (zgłoszenia w sieci lub od czytelników) włączenie nadajników TV Mobilnej:

Bydgoszcz (k. 39, 618 MHz)
Gdańsk (k. 33, 570 MHz)
Koszalin (k. 42, 642 MHz)
Kraków (k. 46, 674 MHz)
Lublin (k. 49, 698 MHz)
Łódź (k. 40, 626 MHz)
Płock (k. 31, 554 MHz)
Poznań (k. 36, 594 MHz)
Radom (k. 31, 554 MHz)
Rzeszów (k. 38, 610 MHz)
Słupsk (k. 39, 618 MHz)
Szczecin (k. 55, 746 MHz)
Toruń (k. 39, 618 MHz)
Włocławek (k. 46, 674 MHz)
Wrocław (k. 44, 658 MHz)

Nadajniki w Łodzi i we Wrocławiu nie są jeszcze ujęte w wykazie pozwoleń radiowych dostępnym na stronach UKE, natomiast Koszalin ma ujęte
w zestawieniu dwa nadajniki - przy ul. Słowiańskiej (3 kW) oraz w Karnieszewicach (5 kW). Brak informacji, czy pracują obydwa, czy tylko jeden z nich.


W Warszawie testy są realizowane od drugiej połowy stycznia z nadajnika zlokalizowanego na kominie elektrociepłowni Warszawa-Kawęczyn (ul. Chełmżyńska) na kanale 37 (602 MHz, 2,5 kW)

Aktualizacja
Spływają kolejne potwierdzenia z innych miast: Gdańsk, Lublin, Poznań, Słupsk. Gorąco zachęcamy czytelników mieszkających w większych miastach do uruchomienia wyszukiwania kanałów, ponieważ wysoce prawdopodobne jest, że testowo pracuje większa ilość nadajników.

Aktualizacja
Następne miasta, w których można obserwować testy: Bydgoszcz, Kraków (potwierdzone przez redakcję), Płock, Radom, Rzeszów, Szczecin, Toruń
i Włocławek.źródło:satkurier.plEmisje testowe w ramach wdrażania 2 etapu MUX-1
30.04.2012

W dniu 30 kwietnia 2012 rozpoczęły się testowe uruchomienia emisji przewidzianych w drugim etapie wdrażania MUX-1.
Do dnia 31.05.2012 emisje będą miały charakter testowy, co oznacza, że mogą występować przerwy lub zakłócenia sygnału.


--- aktualizacja 30.04.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały następujące emisje:
RTCN Wrocław / Ślęża
RTCN Olsztyn / Pieczewo
RTCN Lublin / Piaski
RTCN Kraków / Chorągwica
RTCN Opole / Chrzelice
RTCN Gdańsk / Chwaszczyno

--- aktualizacja 02.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały następujące emisje:
RTCN Przemyśl / Tatarska Góra
RTON Świnoujście / Chrobrego
RTCN Białystok / Krynice
RTCN Suwałki / Krzemianucha
RTCN Kielce / Św. Krzyż
RTCN Częstochowa / Wręczyca
RTON Iława / Kisielice


--- aktualizacja 04.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały następujące emisje:
RTON Kłodzko / Czarna Góra
RTCN Siedlce / Łosice
RTCN Zamość / Tarnawatka
RTON Lębork / Skórowo Nowe
RTCN Kalisz / Mikstat
RTON Szczawnica / Przehyba


--- aktualizacja 08.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały następujące emisje:
RTCN Białogard / Sławoborze
RTON Elbląg / Jagodnik
RTCN Dęblin / Ryki
RTCN Gniezno / Chojna
RTON Zakopane / Gubałówka
RTON Rabka / Luboń Wielki


--- aktualizacja 10.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomiona została emisja z obiektu:
RTCN Bydgoszcz / Trzeciewiec


--- aktualizacja 11.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały następujące emisje:
RTCN Przysucha / Kozłowiec
RTCN Poznań / Śrem
RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły
RTCN Giżycko / Miłki
RTCN Konin / Żółwieniec


--- aktualizacja 18.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały następujące emisje:
RTON Tarnów / Św. Marcina
SLR Chruszczewka
RTCN Katowice / Kosztowy
RSTV Jawor / Bieszczady
TON Ciechanów


--- aktualizacja 23.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały następujące emisje:
Gorlice
RTCN Płock / Rachocin


--- aktualizacja 24.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomiona została emisja z obiektu:
RTCN Warszawa / PKiN


--- aktualizacja 25.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały następujące emisje:
TON Łomża
RTCN Szczecin / Kołowo
SLR Tarnobrzeg


--- aktualizacja 26.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały następujące emisje:
RTCN Piła / Rusinowo
RTCN Koszalin / Gołogóra--- aktualizacja 30.05.2012 ---
W dniu dzisiejszym uruchomiona została emisja z obiektu:
EC Łódź

i tym samym zakończone zostało uruchamianie drugiego etapu wdrażania MUX-1 DVB-Tźródło: emitel.pl

KRRiT: Telewizje regionalne w DVB-T
13.04.2012


Podczas konferencji prasowej spółki Emitel, która odbyła się 12 kwietnia 2012 roku w Warszawie, Krystyna Rosłan-Kuhn, ekspert KRRiT, szeroko przedstawiła problemy związane z koniecznością zapewnienia widzom odbioru telewizji regionalnych, takich jak TV Odra, NTL Radomsko, TVT i TV Łużyce, po wyłączeniu naziemnej telewizji analogowej. Omówiła kilka wariantów, w tym zarezerwowanie po jednym slocie w MUX 4 i MUX 5 dla nadawców regionalnych.

Dodała, że prawdopodobnie telewizje regionalne będą ostatnimi, które zakończą emisję analogową, przez co może dojść do pewnych opóźnień w harmonogramie wyłączeń telewizji analogowej. Wspomniała również, że o koncesje umożliwiające nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej starają się telewizje regionalne WTK (Poznań) i Pomerania (Szczecin). Jej zdaniem, w pierwszej kolejności należy zapewnić miejsce w DVB-T tym, którzy nadają obecnie analogowo, a dopiero potem podejmować decyzje względem innych podmiotów. WTK i Pomerania chcieliby mieć jednak możliwość prowadzenia emisji testowej, by zapoznać się możliwościami i korzyściami płynącymi z tej nowej technologii. W tej sprawie decyzję może podjąć UKE. Wielu uczestników konferencji widzi duży potencjał w nadawcach regionalnych, którzy potrafią skutecznie zainteresować nadawanymi przez siebie treściami widzów mieszających w danym regionie.

źródło: satkurier.pl
MUX 4 i MUX 5 - Płatne? W DVB-T2?
13.04.2012

Wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej przebiega zgodnie z planem - przed końcem maja 2012 roku uruchomione zostaną kolejne nadajniki MUX 1 - zasięg wzrośnie do 92 proc. ludności. Dodatkowo przed nami, jakże ważna data, 31 lipca 2013 roku, po której ma nie być emisji naziemnej telewizji analogowej w naszym kraju. Najwyższy czas pomyśleć o rozszerzeniu usługi o kolejne MUX-y. Jan Dworak, przewodniczący KRRiT powiedział, że pierwsze konsultacje w tej sprawie mogłyby rozpocząć się już za kilka miesięcy.

Na razie nie wiadomo nawet, czy dwa nowe multipleksy (MUX 4 i MUX 5) byłby bezpłatne, jak obecne trzy (MUX 1, MUX 2 i MUX 3), czy też nie. Zdaniem Tomasza Berezowskiego, dyrektora departamentu technologii TVN, nadawców chętnych na oferowanie za darmo widzom treści byłoby niewielu - można uznać, że swoje zainteresowanie wyraziłyby te podmioty, które aplikowały o 4 miejsca w MUX 1. Było to łącznie 17 podmiotów z następującymi kanałami: 4fun.tv, Next HD, ATM Rozrywka TV, CTV, Eska TV, TV Trwam, Kino Polska Nostalgia, Polo TV, Tele 5, RMF TV, Polskie Radio Czwórka, U-TV, Superstacja, Orange sport info, iTV, Machina TV, TVN Meteo. Koncesje otrzymali: ATM Rozrywka TV, Eska TV, Polo TV i U-TV. Oczywiście część z tych 13 pozostałych podmiotów złoży wnioski o 4 miejsca w MUX 1 (KRRiT ma ogłosić na nie konkurs jeszcze w tym roku), które zwolnią się po TVP (nie później niż 27 kwietnia 2014 roku). Zapewne będzie to m.in. TV Trwam, której nadawca cały czas ubolewa nad tym, że nie znalazła się w ofercie NTC. Pozostaje więc 9 nadawców, którzy teoretycznie chcieliby zaistnieć w multipleksach telewizji naziemnej. Należy tutaj podkreślić, że emisja w sposób rozsiewczy nie jest tania i w dłuższej perspektywie mogą sobie na nią pozwolić podmioty, które mają już długoletnie doświadczenie w projektach telewizyjnych, mają dużą bazę treści, itp. Zdaniem Andrzeja Zarębskiego, eksperta rynku mediów, nadawcy raczej nie zarobią na DVB-T. Igor Ostrowski, podsekretarz stanu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji twierdzi, że prace nad kolejnymi multipleksami powinny rozpocząć się dopiero wtedy, kiedy zostaną rozwiązane najważniejsze kwestie związane z przejściem na nadawanie cyfrowe. Najpierw należy dobrze poznać nowy rynek, by podejmowane decyzje były mądre i przynoszące korzyści, zarówno dla nadawców, jak i dla widzów.

Zdaniem Jana Dworaka, MUX 4 i MUX 5 mogłyby zostać uruchomione w technologii DVB-T2, w oparciu o model funkcjonujący już w Wielkiej Brytanii. Wprowadzenie standardu DVB-T2 wydaje się nieuniknione, gdyż liczba kanałów w jakości HD stale rośnie, a pojemność gwarantowana przy użyciu DVB-T jest niewystarczająca - maksymalnie 3-4 kanały HD o „nieszokującej” przepływności. DVB-T2 pozwala na bardziej wydajne wykorzystanie pasma - nawet 12 kanałów w jakości SD lub 4-6 kanałów HD. Tutaj pojawia się poważny problem - do odbioru oferty DVB-T2 potrzebne są inne tunery niż te obecnie używane. Oznacza to kolejne koszty dla użytkownika końcowego (nie wspominając już o wielkich inwestycjach operatorów takich multipleksów w infrastrukturę naziemną). Nie należy zatem brać słów Jana Dworaka jako jakąś poważną zapowiedź, bowiem przedstawił on tylko jedną z możliwych opcji. To, jak będzie wyglądała przyszłość naziemnej telewizji w Polsce, pokażą konsultacje, zapewne kilkumiesięczne.

źródło: satkurier.pl
Emitel buduje kolejne maszty
13.04.2012


- Emitel przygotowuje się do agresywnej i aktywnej działalności rynkowej - mówi prezes spółki. Dlatego inwestycje w infrastrukturę dotyczą na razie rozbudowy sieci potrzebnej do emisji cyfrowej telewizji naziemnej. Budowa masztu planowana jest w okolicach Ostrołęki i w woj. podkarpackim pod Leżajskiem.

Emitel jest operatorem trzech multipleksów, czyli tzw. pakietów programowych naziemnej telewizji cyfrowej. Do końca maja multipleks pierwszy, na którym m.in. znajdują się kanały telewizji publicznej, ma być dostępny dla ponad 90 proc. populacji kraju

 - W tej chwili przygotowujemy Emitela do bardziej agresywnej i aktywnej działalności rynkowej. Natomiast nie budujemy w tej chwili nic konkretnego z wyjątkiem inwestycji pod zakończenie procesu cyfryzacji telewizji naziemnej, czyli może pojawić się jeszcze jakiś maszt w najbliższym czasie. Taką mam nadzieję - mówi Przemysław Kurczewski, prezes zarządu spółki.

Emitel planuje wybudować ponad 140-metrową wieżę nadawczą w powiecie ostrołęckim. Spółka czeka na decyzję w sprawie pozwolenia na budowę. Przeciwni są na razie mieszkańcy gminy, którzy domagają się raportu o wpływie inwestycji na zdrowie i środowisko. Podobną inwestycję Emitel prowadzi pod Leżajskiem, w województwie podkarpackim.

Zgodnie z założeniami Emitela maszty będą budowane na potrzeby telewizji cyfrowej. W przyszłości, w razie potrzeby, mają być używane również do innych technologii bezprzewodowych.

 - W tej chwili jesteśmy podwykonawcą dla operatorów komórkowych w zakresie udostępniania naszej infrastruktury dla zapewnienia zasięgu bezprzewodowych usług. W przypadku, gdy taki maszt jest stawiany, staje się natychmiast dostępny dla wszystkich operatorów, tak żeby zawiesili tam swój sprzęt aktywny i zapewniali usługę, np. dostępu do Internetu - wyjaśnia Przemysław Kurczewski.

Spółka posiada obecnie ponad 300 wież nadawczych, z których dostępny jest sygnał radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny. W przyszłości chce przejmować część infrastruktury należącej dziś do operatorów komórkowych. Pole do przejęć jest bardzo duże. Każdy operator posiada ok. 7 tys. masztów.

źródło: satkurier.pl
Zaproszenie do konsultacji w sprawie uzupełnienia MUX -1
30.03.2012

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w dniu 30 marca 2012 r. przystępuje do kolejnego etapu cyfryzacji telewizji naziemnej. Od stycznia (lub najpóźniej od końca kwietnia) 2014 r. KRRiT będzie miała możliwość umieszczenia, w bezpłatnym MUX-1, maksimum czterech nowych programów cyfrowych.
Kolejne postępowanie będzie się toczyć na podstawie ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, która weszła w życie w sierpniu 2011 r. Stworzono w niej przepisy umożliwiające uzyskanie koncesji wprost do multipleksu cyfrowego, bez uprzedniej konieczności posiadania koncesji satelitarnej.
W poprzednim konkursie na cztery miejsca w MUX – 1 zgłosiło się 17 zainteresowanych. Rozstrzygnięcie KRRiT zostało zaskarżone przez 2 uczestników postępowania. Obecnie trwa postępowanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. KRRiT otrzymała wiele listów wyrażających potrzebę umieszczenia w naziemnej telewizji cyfrowej programu religijnego. Głosy te silnie zaznaczyły się także w różnych formach debaty publicznej, w tym w manifestacjach, odezwach i rezolucjach różnych instytucji,
Dysponując w najbliższej perspektywie czterema wolnymi miejscami na multipleksie KRRiT jest zainteresowana uzyskaniem informacji o potrzebach odbiorców i warunkach rynkowych dotyczących zagospodarowanie tego zasobu.
Przewodniczący Krajowej Rady Radifonii i Telewizji, Jan Dworak

źródło: http://www.krrit.gov.pl/dla-nadawcow-i-operatorow/aktualnosci/news,622,zaproszenie-do-konsultacji-w-sprawie-uzupelnienia-mux--1.html

Tunery DVB-T tylko od sprawdzonej firmy!

18.03.2012

Krakowska policja apeluje, by nie kupować odbiorników DVB-T od niesprawdzonej firmy. Ostatnimi czasy liczba oszustów, oferujących takie urządzenia w zawyżonej cenie, znacznie wzrosła, między innymi na terenie Krakowa. Do policji docierają sygnały o oszustach, namawiających do kupna odbiorników DVB-T w cenie 900 - 1000 zł (tak naprawdę są one warte znacznie mniej). W renomowanych sklepach można kupić nowy odbiornik DVB-T już za ok. 150 zł.

Podobna sytuacja ma miejsce w obszarach wiejskich. Tu jednak sprawa wygląda nieco inaczej, a mianowicie naciągacze próbują sprzedawać tunery DVB-T w zaniżonej cenie, ale za to niezgodne z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury. W takich przypadkach może okazać się, że po jakimś czasie tuner nie będzie w stanie odbierać sygnału DVB-T i trzeba będzie kupić kolejny. Oznacza to większą inwestycję
w sprzęt niż w przypadku kupna u sprawdzonej firmy od razu.

Na razie nikt nie złożył oficjalnego zawiadomienia na policji. - Wiele osób mogło kupić takie urządzenia i nawet nie zdają sobie sprawy, że zostały nabrane - twierdzi Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji. - Dlatego apelujemy i przestrzegamy ewentualnych chętnych na zakup.
Nie należy kupować dekoderów od niesprawdzonej firmy - podkreśla Ciarka.

Nadajniki analogowej telewizji naziemnej będą wyłączane od listopada 2012 roku do lipca 2013 roku. Gospodarstwa domowe, które wyłącznie w ten sposób odbierają telewizję, powinny już teraz zastanowić się nad kupnem tunera DVB-T do obecnie używanego telewizora lub nad kupnem nowego telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T. W niektórych przypadkach wystarczy ta sama antena naziemna, która jest używana dla telewizji analogowej. Może jednak okazać się inaczej - należy wtedy przygotować się na zakup nowej anteny.

Osobom, które planują zakup tunera DVB-T, polecamy lekturę porównania tunerów DVB-T.  Dzięki temu poradnikowi, osoba planująca zakup odbiornika, będzie w stanie dokonać dobrego i pewnego wyboru, z którego będzie zadowolona. Dodatkowo szczegółowe testy 2 odbiorników (Maximum T-102 FTA, TechniSat DiGYBOXX T4). Wraz z rozbudową sieci nadajników DVB-T, na rynku pojawia się coraz więcej odbiorników cyfrowych, pozwalających na odbiór sygnału. Ich ilość wzrosła zwłaszcza w pierwszej połowie bieżącego roku. W sprzedaży jest w efekcie obecnie kilkadziesiąt (!) modeli, różnych marek. Taka mnogość cieszy. Klienci mają z czego wybierać, a ceny dość szybko spadają.

źródło: satkurier.pl
TAGI : DVBT DVB-T DVBT2 DVB-T2 NTC polska naziemna telewizja cyfrowa odbiornik stb mpeg4 hd hdtv tuner telewizyjny combo t2 antena kierunkowa szerokopasmowa częstotliwości pasmo kanał mux multiplex multipleks mux1 mux2 mux3 mux4 multipleksach ntcpolska przystawka  tuner pc sterowniki najnowsze oprogramowanie soft software firmware aktualizacja epg tvp1 hd tvp2 tvp info tvp kultura historia polonia puls tv puls 2 tv6 tv4 tvn tvn7 siedem polsat sport news szóstka czwórka atm rozrywka ttv eska tv polo tv tv trwam telewizor telewizory dekodery